Jak już informowaliśmy Gmina Redzikowo znalazła się wśród 23 samorządów, które otrzymały w ramach programu rządowego środki na utworzenie placówki opiekuńczej. Powstaje ona w pałacu w Lubuczewie, a prace remontowe i adaptacyjne dobiegają końca. Funkcjonować w nim będzie centrum opiekuńczo-mieszkalne.
Dzisiaj w odbyła się w Lubuczewie konferencja prasowa Barbary Dykier, wójta gminy Redzikowo i zaproszonych przez nią gości. Zaprezentowany został stan prac rewitalizacyjnych, prowadzonych od roku w samym pałacu i w jego najbliższym otoczeniu.
– Jestem dumna, że udało nam się kolejny zabytek zachować dla przyszłych pokoleń – mówi wójt Barbara Dykier. – Mówię kolejny, bo jesteśmy przecież po rewitalizacji zagrody w Swołowie, gdzie teraz jest Centrum Inicjatyw Twórczych. Pałac w Lubuczewie też jest naszą własnością, więc w tym zakresie odrobiliśmy lekcję jako samorząd. Mając wiele innych ważnych inwestycji udało nam się zdobyć środki finansowe na rewitalizację tego pałacu. Kosztowała ona prawie 12 milionów złotych, z czego 80 procent stanowi dofinansowanie, ale musieliśmy też zdobyć wkład własny. Kosztorys tej rewitalizacji był zrobiony bardzo profesjonalnie i zmieściliśmy się w kalkulowanych kosztach, chociaż zaszła konieczność dodatkowej wymiany jednego ze stropów. Mogę powiedzieć, że spełniliśmy swój obowiązek w ratowaniu dziedzictwa kulturowego. Przed nami jeszcze ratowanie pięknego kościółka w Strzelinie, ale i na to mamy pozyskane środki.
Pałac w Lubuczewie będzie pełnił funkcję opiekuńczo-meszkaniową dla osób z niepełnosprawnościami.
– Dzięki środkom z Funduszu Solidarnościowego pałac stanie się domem dla 20 osób z niepełnosprawnością umiarkowaną bądź znaczną – informuje Sabina Krawiec, zastępca dyrektora Centrum Usług Społecznych Gminy Redzikowo. – Dla czterech osób będzie to pobyt całodobowy, a dla szesnastu osób pobyt dzienny. Bardzo nam zależy, żeby centrum poza zapewnieniem potrzeb pielęgnacyjnych, opiekuńczych i zapobieganiu wtórnym powikłaniom, dbało też o sprawność naszych mieszkańców. O to, żeby wzmacniać ich kompetencje społeczne i poznawcze, by mogli jak najdłużej funkcjonować w środowisku lokalnym. W centrum zapewnione będzie dla osób z pobytu dziennego wyżywienie, zapewniony będzie transport, opieka wykwalifikowanej kadry. Pałac wyposażony jest w taki system przyzywowy, który osobom niepełnosprawnym pozwoli w razie czego wezwać personel.
Na pałacowym parterze znajduje się część wspólna dla osób z pobytu dziennego i całodobowego. Tam będą znajdować się jadalnia, sala rehabilitacyjna oraz gabinet terapii zajęciowej i biura centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Na poziomie drugim zlokalizowane są trzy mieszkania – dwa jednoosobowe i jedno dla dwóch osób – oraz pokój wytchnień. W nim opiekun osoby niepełnosprawnej będzie mógł osobę od niego zależną pozostawić na całodobowy pobyt krótkoterminowy, na przykład na tydzień, dwa tygodnie, jeżeli on potrzebuje czasu chociażby na pobyt w szpitalu czy wypoczynek. Na drugim poziomie będzie też gabinet terapeutyczny. Dostęp osób niepełnosprawnych do poszczególnych poziomów zapewnia winda. Na dole, w przyziemiu swoje pomieszczenia znajdą gminne spółdzielnie socjalne. Będą tam również magazyny i sale warsztatowe.
W tej chwili kończone są prace remontowe i zaczyna się wyposażanie poszczególnych pomieszczeń. Wszystko powinno się zakończyć w tym roku, a otwarcie centrum opiekuńczo-mieszkaniowego ma nastąpić nie później niż 1 stycznia 2025 roku. (rkh)