K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

„Nie” dla Słupska i gminy Redzikowo. „Tak” dla Kobylnicy

0

Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz negatywnie zaopiniowała wniosek miasta Słupska w sprawie poszerzenia granic administracyjnych o obręby ewidencyjne Siemianice, Strzelino oraz część obrębów Bierkowo i Włynkówko. Jednocześnie negatywną opinię otrzymały władze gminy Redzikowo, które wnioskowały o zwrot części terenów przejętych z dniem 1 stycznia 2023 roku przez miasto Słupsk, czyli terenu inwestycyjnego Płaszewko wraz z cmentarzem historycznym mieszkańców Kusowa i terenu cmentarza historycznego w Bierkowie. Pozytywną opinię wojewoda wydała natomiast w sprawie wniosku o nadanie Kobylnicy statusu miasta.
.
Władze gminy Redzikowo poinformowały, że otrzymały już opinię wojewody dotyczącą zmiany granic administracyjnych miasta Słupska oraz opinię do wniosku ws. zmiany granic administracyjnych gminy Redzikowo. Oba wnioski zostały zaopiniowane negatywnie.
.
„Dla Gminy Redzikowo i jej mieszkańców opinia dotycząca zmiany granic administracyjnych Słupska, kosztem gminnych sołectw – jest bardzo istotna. Wniosek Słupska, który zmierzał do włączenia w granice Miasta obrębu ewidencyjnego Siemianice, Strzelino, części obrębu Bierkowo oraz Włynkówko został zaopiniowany negatywnie” – czytamy w oficjalnym komunikacie, jaki dziś, 8 maja, pojawił się na stronie gminy Redzikowo.
.
W opinii wojewody – cytujemy za www.gminaredzikowo.pl – „argumentacja Miasta Słupska nie uzasadnia w sposób wystarczający konieczności dokonania zmiany jego granic. Mając na względzie zmianę granic, która nastąpiła z dniem 1 stycznia 2023 r. włączenie kolejnych terenów Gminy Redzikowo do obszaru Miasta Słupska byłoby co najmniej przedwczesne, tym bardziej że od 2022 r. nie zmieniły się okoliczności faktyczne i prawne, które przemawiałyby za koniecznością zmiany, którą Rada Ministrów uznała wówczas za nieuzasadnioną”.
.
Samorząd gminny podaje w swoim komunikacie, że zgodnie z uzasadnieniem wojewody:
.
„nie wykazano, w jaki sposób zostaną wykorzystane tereny przejęte w 2023 roku i dlaczego już teraz konieczne jest dalsze poszerzanie granic;
.
nie wykazano w sposób dostateczny istnienie więzi społecznych, gospodarczych i kulturowych, które uzasadniałyby wprowadzenie wnioskowanej zmiany;
.
skutki finansowe dla Gminy Redzikowo były znaczne. Mogłyby doprowadzić do trudności w wykonywaniu zadań publicznych przez gminę. Dla Miasta Słupska, zmiana granic oznaczałaby wzrost wpływu z podatków o około 7%, natomiast dla Gminy Redzikowo spadek o około 28%;
.
sam fakt, że tereny objęte wnioskiem są zamieszkane nie uzasadnia odebrania tych terenów gminie sąsiedniej, aby polepszyć sytuację demograficzną samego Miasta;
.
podkreślono również dużą rolę i wagę konsultacji. Porównano znikomą frekwencję w mieście – zaledwie 4% do frekwencji, jaka osiągnięta została w Gminie Redzikowo – aż 67%”.
.
Negatywna opinia wojewody dotyczyła także wniosku gminy Redzikowo, w którym samorząd wnosił o zmianę granic poprzez ponowne włączenie części terenów przejętych przez miasto Słupsk od 1 stycznia 2023 roku, czyli terenu inwestycyjnego Płaszewko wraz z cmentarzem historycznym mieszkańców Kusowa oraz terenu cmentarza historycznego w Bierkowie.
.
W tym wypadku w uzasadnieniu wojewoda podaje – cytujemy za gminą Redzikowo – że: „argumentacja przedstawiona przez Radę Gminy Redzikowo jest zrozumiała z punktu widzenia interesu Gminy, której obszar zmniejszył się, jednakże nie jest wystarczająca do odebrania Miastu Słupsk terenów dopiero co pozyskanych”, bo w tak krótkim czasie trudno jeszcze ocenić skutki dokonanej zmiany granic dla samorządów. Jednocześnie wojewoda uznaje, iż „niestabilność granic gmin nie jest korzystna ani dla planowanych na danym terenie działań inwestycyjnych ani też dla mieszkańców jednostek, których zmiany dotyczą”.
.
Negatywne opinie wojewody nie przesądzą jeszcze o wnioskach samorządów, ponieważ ostateczne decyzje podejmuje Rada Ministrów – do 31 lipca.
.
Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wydała natomiast pozytywną opinię w sprawie wniosku o nadanie Kobylnicy statusu miasta. Jeśli pozytywna będzie także ostateczna decyzja władz centralnych, to z dniem 1 styczna 2025 roku miejscowość Kobylnica uzyska prawa miejskie, a gmina Kobylnica stanie się gminą miejsko-wiejską. Do tematu powrócimy.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.