K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jak pomóc osobom z trudnościami psychicznymi

0

Dzisiaj ruszył nabór chętnych do udziału w warsztatach „Kultura nie wyklucza”. Są to pierwsze zajęcia z cyklu „Stacja EDUkreacja”, projektu realizowanego w tym roku przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku.

– „Stacja EDUkreacja” jest nową ofertą, uzupełnieniem projektu „Pociąg do Kultury”, której celem jest pogłębianie współpracy z sektorem oświaty, instytucjami kultury oraz wszystkimi osobami pracującymi na co dzień z dziećmi i młodzieżą – informuje Małgorzata Różańska z BGSW. – Celem projektu jest wskazanie przestrzeni do rozwoju osobistego uczestników, którzy czują potrzebę pogłębiania wiedzy, dialogu i wymiany doświadczeń z innymi. Punktem wyjścia do udziału w warsztatach jest analiza dotychczasowych metod pracy z dziećmi i młodzieżą, przewartościowanie własnych założeń oraz chęć wprowadzenia zmian poprzez wypracowanie nowych rozwiązań. Spotkania dedykowane są wszystkim tym, którzy poszukują inspiracji i nieszablonowych metod (współ)pracy ze swoimi podopiecznymi. Projekt dedykowany jest nauczycielom przedmiotów artystycznych i humanistycznych, pracownikom kultury (edukatorom, animatorom) także tym, którzy pracują z osobami ze szczególnymi potrzebami lub prowadzą grupy integracyjne.

W ramach projektu odbędą się trzy cykle różnorodnych tematycznie spotkań warsztatowych w kontakcie ze sztuką, z udziałem zaproszonych specjalistów. Pierwszym z nich są jednodniowe warsztaty „Kultura nie wyklucza”. Poprowadzi je Elżbieta Sala-Hołubowicz, superwizorka i certyfikowana terapeutka szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Nabór do udziału w nich został właśnie ogłoszony, a odbędą się one w czerwcu.

– Przedmiotem szkolenia jest przygotowanie kadry edukatorów, nauczycieli do prowadzenia działań z obszaru edukacji kulturowej adresowanych do osób zmagających się z trudnościami o charakterze psychicznym, jak również udzielenie wsparcia merytorycznego w tworzeniu projektów, które mogłyby przyczynić się do zmiany w sposobie postrzegania i traktowania osób chorujących psychicznie, z diagnozą ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną. To zadanie wydaje się szczególnie ważne w związku z corocznym wzrostem w Polsce liczby dzieci i młodzieży zmagających się z trudnościami emocjonalnymi i wymagających leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego – podkreśliła koordynatorka projektu.

Kolejnymi, przewidzianymi na wrzesień tego roku będą trzydniowe warsztaty „Pomiędzy pięknem a sprawczością. Warsztaty o sztuce współczesnej”. Prowadzić je będą Janusz Byszewski i Maria Parczewska. Natomiast na listopad zaplanowano dwudniowe warsztaty „Od zakłopotania do aktywnego uczestnictwa. Intermedialność i multimedia w sztuce współczesnej”, których prowadzenia podjęła się Beata Marcinkowska.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Koordynatorką przedsięwzięcia jest Małgorzata Różańska, z ktorą skontaktować się można telefonicznie (515 089 698) lub drogą elektroniczną ([email protected]). (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.