W porządku obrad dzisiejszej (29 maja) sesji Rady Miejskiej w Słupsku był między innymi punkt związany ze zmianą statutu miasta. Dotyczyło to utworzenia tematycznej komisji radnych, która zajęłaby się sprawami sportu i turystyki.
Inicjatorami zmiany statutu Słupska, a tym samym powołania w radzie komisji do spraw sportu i turystyki są radni Prawa i Sprawiedliwości. W ich imieniu projekt uchwały zaprezentował radny Adam Treder. Uzasadniał on utworzenie takiej komisji między innymi potrzebą skoordynowanego podejścia do kwestii związanych z aktywnością fizyczną i turystyką w Słupsku. Ustanowienie takiej komisji pozwoli na regularne monitorowanie i koordynację działań w tych obszarach, co w rezultacie przyczyni się do skutecznego zarządzania zasobami oraz lepszej integracji działań podejmowanych przez różne instytucje i organizacje w mieście. Komisja zajmowałaby się między innymi opiniowaniem wniosków o dofinansowanie zadań realizowanych przez organizacje pozarządowe w zakresie sportu oraz stowarzyszenia kultury fizycznej, co byłoby istotnym wsparciem lokalnych inicjatyw. Zajmowałaby się także opiniowaniem i inicjowaniem zamierzeń związanych z inwestycjami i remontami infrastruktury sportowej, która ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiednich warunków do uprawiania sportu przez mieszkańców. Podobne zadania miałaby komisja w dziedzinie turystyki. Radny Treder podkreślił, że obecnie kwestiami sportu i turystyki zajmuje się w radzie komisja edukacji.
Radny Jan Lange z klubu Koalicji Obywatelskiej przywołał wcześniejszą rozmowę z inicjatorami tej zmiany, podczas której przekonywał przewodniczącego klubu PiS do wstrzymania się z tą propozycją do sesji wrześniowej. Zaznaczył, że odniósł wrażenie uzgodnienia tej propozycji terminu, w związku z czym był zdziwiony, że jednak w porządku majowej sesji ten projekt uchwały się pojawił. Według niego zmiana statutu wymaga wzajemnych uzgodnień i podjęcia najlepszej decyzji.
Pomiędzy radnymi prowadzona była długa dyskusja na temat zasadności powołania takiej komisji. Powoływano się w niej na to, że niemal wszystkie ugrupowania uczestniczące w wyborach samorządowych mocno akcentowały wagę sportu w życiu społecznym i konieczność wspierania jego rozwoju. Zwracano także uwagę na to, że w obliczu wagi spraw edukacyjnych, kwestie sportowe traktowane są w komisji edukacji marginalnie. Przytaczano też przykłady innych miast podobnej wielkości, w samorządach których komisje do spraw sportu i turystyki funkcjonują. Po blisko godzinnej dyskusji radni przystąpili do głosowania, którego wynik był negatywny dla inicjatorów zmian w statucie. Za przyjęciem projektu uchwały było 9 radnych, a przeciwko 12. Jedna radna wstrzymała się. (rkh)
Fot. eSesja