Mieszkańcy gminy Redzikowo już wkrótce będą segregowali kolejną frakcję odpadów – zużyty olej spożywczy. To innowacyjny projekt, który realizowany będzie przez samorząd przy współpracy z firmą Emka, pionierem na rynku odpadów. W ośmiu lokalizacjach gminy pojawią się obsługujące system specjalne olejomaty. Za proekologiczne działanie mieszkańcy otrzymywać będą sadzonki roślin. Korzyść podstawowa – czystsza i sprawniej działająca sieć kanalizacyjna oraz mniej zanieczyszczeń środowiskowych.
.
Gmina Redzikowo jako pierwszy samorząd w Polsce realizuje projekt zbiórki odpadów tłuszczowych z gospodarstw domowych. Na mocy podpisanej umowy z firmą Emka, zajmującą się odbiorem i utylizacją tej frakcji, na terenie ośmiu szkół gminnych powstaną specjalne olejomaty, w których będzie można pobrać butelki do odpadów tłuszczowych pochodzenia roślinnego i oddać napełnione. Do zapachoszczelnych pojemników, wytrzymujących temperaturę zlewanych frakcji nawet do 100ºC, można dodawać resztki oleju pochodzącego ze smażenia, resztki masła, oleje z puszek rybnych, z sałatek, suszonych pomidorów etc.
.
– Zalegające tłuszcze w kanalizacji to potężny problem, który w dużej mierze też ma odciśnięcie na budżecie gminy czy też na budżetach gospodarstw domowych. Jest to olej bardzo lepki, który w połączeniu z resztkami jedzenia może powodować zatory w kanalizacji, ale i w dużej mierze powoduje zanieczyszczenia wód gruntowych. To także kosztowne naprawy – mówi wiceprezes firmy Emka Małgorzata Rdest. – Takiego urządzenia do selektywnej zbiórki odpadu, jakim jest UCO, nie ma jeszcze nigdzie, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jest to innowacyjny program, w którym przoduje gmina Redzikowo.
.
Gmina współpracuje z firmą Emka od dwóch lat, od kiedy projektowany był zakład termicznego przekształcania odpadów medycznych w Redzikowie, znajdujący się obecnie w budowie. Projekt związany z utylizacją odpadów tłuszczowych to kolejne wspólne zadanie. Odebrany olej – UCO, Used Cooking Oil, nienadający się do dalszego spożycia – w oparciu o specjalistyczną technologię zostanie oczyszczony, oddzielona będzie w nim frakcja stała, woda oraz olej. Pozostałość po oczyszczonym produkcie może być wykorzystywana np. do produkcji świec, mydeł, farb czy kosmetyków oraz jako dodatek do biopaliw. Woda – np. do mycia butelek wydawanych w olejomatach.
.
– Olejomaty staną przy wszystkich naszych szkołach podstawowych. To także program edukacyjny, dlatego poprzez dzieci edukujemy starszych, rodziców i dziadków. Myślę, że dzięki tym lokalizacjom zapewniona zostanie też optymalna dostępność tych olejomatów, ponieważ bardzo często dorośli odwiedzają obiekty szkolne i przy okazji podwożenia dzieci do szkoły czy przedszkola tę butelkę ze zużytym olejem będzie można tam umieścić. Ważne jest też to, że ilość oddanego oleju, która będzie podlegała recyklingowi, będzie się także dla gminy liczyła do poziomu uzyskania tego recyklingu. A wiemy, że gminy mają ogromny problem, żeby wypełnić te ustawowe normy – mówi wójt gminy Redzikowo Barbara Dykier. – Z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy cykl spotkań edukacyjnych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Będziemy zachęcać, aby pobrać aplikację, zbierać zużyty olej i oddawać do olejomatów.
.
Także Emka prowadzić będzie akcję informacyjną na temat zbiórki zużytego oleju. Oprócz samych olejomatów i obsługi systemu odbioru frakcji firma przygotowuje kampanię edukacyjną w szkołach.
.
Butelki o pojemności nieco ponad 1 litra do zbierania odpadu pobierane będą przez mieszkańców z maszyny i do niej odstawiane. Badania wskazują, że przeciętne gospodarstwo domowe w ciągu miesiąca odprowadzi jedną butelkę zużytego oleju.
.
– Podchodzimy do olejomatu, pobieramy aplikację, skanujemy kod i maszyna automatycznie wydaje nam butelkę. Po jej zapełnieniu wracamy do maszyny, skanujemy, waga butelki jest weryfikowana, kod QR na butelce przypisany zostaje do użytkownika i w ten sposób naliczane zostają punkty – wyjaśnia wiceprezes firmy Emka. – Jedna butelka to 50 punktów, a sześć takich butelek – 300 punktów – wymieniamy na drzewka, na sadzonki. Akcja odbioru roślin będzie cyklicznie organizowana raz lub dwa razy do roku, na pewno w Dzień Ziemi.
.
Akcja „Olej dasz – drzewko masz” jest elementem zbiórki odpadów tłuszczowych jako gratyfikacja za proekologiczne działania. Warto pamiętać, że wylewanie zużytego oleju gastronomicznego do zlewu w gospodarstwach domowych może skutkować awariami instalacji kanalizacyjnych. Odkładające się tłuszcze utrudniają przepływ i powodują mechaniczne uszkodzenia sieci. W dalszych konsekwencjach grozi to skażeniem wód powierzchniowych i podziemnych oraz zanieczyszczeniem gleby.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek