K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szybki paszport na lotnisku

0

Gdański Port Lotniczy jest kolejnym miejscem obok lotnisk w Krakowie, Katowicach i Warszawie, gdzie wyrobić można tzw. szybki paszport. Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz informuje, że w wypadku nagłych sytuacji, np. niezabrania z domu paszportu, będzie można uzyskać dokument zastępczy i bez przeszkód rozpocząć lot. – Cieszę się z otwarcia punktu, bo to ważny krok w stronę zapewnienia większego komfortu i bezpieczeństwa podróżujących – mówi wojewoda.
.
Szybki paszport może otrzymać osoba, która zapomniała zabrać właściwego dokumentu z domu, wybierając się na lotnisko, która nie zauważyła, że skończył się termin jego ważności lub po prostu zgubiła swój paszport. Wystarczy, że będzie mieć ważny bilet lotniczy, by w ciągu kilkunastu minut wyrobić paszport tymczasowy.
.
Przypomnijmy, że pierwszy taki punkt uruchomiono w zeszłym roku na lotnisku w Warszawie i został on bardzo dobrze przyjęty przez pasażerów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło więc decyzję o otwarciu kolejnych punktów w Gdańsku, Krakowie i Katowicach.
.
– Cieszymy się, że Port Lotniczy Gdańsk powiększa ofertę dla swoich pasażerów, także tych, którzy z różnych powodów mieli problem z dokumentami. Teraz będą mogli podróżować z paszportami tymczasowymi. Wymarzony wypad wakacyjny czy pilny wyjazd rodzinny i służbowy nie będą musiały być odkładane z powodu braku dokumentów. To bardzo duże ułatwienie dla naszych klientów, których liczba rośnie z miesiąca na miesiąc i których rekordowej liczby spodziewany się w tym roku. Podwyższanie standardów obsługi pasażerów to nasz wspólny priorytet – podkreślił Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
.
Szybki paszport tymczasowy w Porcie Lotniczym Gdańsk. Gdzie i kiedy?
.
• terminal T2 hala odlotów
• poniedziałek – piątek w godzinach 7:30-15:30
• tel. 880 762 355
.
Kto może skorzystać?
.
Paszport tymczasowy w punkcie wydawania szybkich paszportów na lotnisku  może otrzymać osoba, która:
• przed wylotem utraciła dokument tożsamości uprawniający do odbycia zaplanowanej podróży,
• zapomniała zabrać ze sobą dokument tożsamości wymagany do odbycia zaplanowanej podróży,
• przed wylotem zorientowała się, że posiadany dokument tożsamości utracił ważność lub okres jego ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju,
• nie odebrała paszportu biometrycznego z urzędu.
.
Jakie dokumenty są potrzebne?
.
Aby wyrobić paszport tymczasowy, należy posiadać:
• dokument potwierdzający tożsamość,
• ważny bilet lotniczy na podróż.
.
Koszt
.
Koszt wyrobienia paszportu tymczasowego wynosi 30 złotych. Płatność na miejscu wyłącznie kartą płatniczą.
.
Ważność paszportu tymczasowego
.
Paszport zostanie wydany na czas niezbędny do odbycia podróży, jednak na okres nie dłuższy niż rok od dnia jego wydania.
.
Pamiętaj!
.
O szybki paszport tymczasowy można ubiegać się nie wcześniej niż na 2 dni robocze przed zaplanowanym wylotem i wyłącznie po uprzednim złożeniu w dowolnym punkcie paszportowym wniosku o wydanie paszportu biometrycznego.
.
Uważaj!
.
Każdy przypadek ubiegania się o szybki paszport tymczasowy rozpatrywany jest indywidualnie. Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu tymczasowego powinna liczyć się z faktem, że przedstawiona przez nią sytuacja może nie zostać zakwalifikowana jako wyjątkowa.
.
Paszportu tymczasowego nie otrzyma osoba, która:
• nigdy nie posiadała dokumentu tożsamości, tj. paszportu lub dowodu osobistego zawierającego numer PESEL, przy czym bez znaczenia jest fakt, że dokument tożsamości został już wydrukowany i oczekuje na odbiór w urzędzie,
• otrzymała już wcześniej paszport tymczasowy w jednym z punktów wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku i od tamtej pory nie dopełniła starań w celu uzyskania paszportu biometrycznego od wojewody lub konsula,
• posiada ważny dokument uprawniający do odbycia podróży zagranicznej, np. dowód osobisty.
.
Ważne!
.
Otrzymanie paszportu tymczasowego nie gwarantuje wjazdu na teren kraju podróży. Niektóre państwa nie honorują paszportu tymczasowego. W celu uzyskania informacji o aktualnie obowiązujących przepisach w kraju, do którego planowana jest podróż, można kontaktować się z jego konsulatem bądź wejść na stronę nternetową: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. (opr. jwb, fot. PUW w Gdańsku)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.