K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wieś stanie się miastem

0

Na stronach rządowych ukazał się wczoraj projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy. Zapowiadane zmiany odnoszą się m.in. do podsłupskiej Kobylnicy, która miałaby stać się miastem. Jeśli taki zapis utrzymany zostanie w końcowym rozporządzeniu Rady Ministrów, to pozytywnym skutkiem zakończy on rozpoczętą jeszcze przez śp. wójta Leszka Kulińskiego procedurę zmiany statusu tej miejscowości. W gronie samorządów, których granice miałyby ulec zmianie od 1 stycznia 2025 roku, nie są natomiast wymieniane sąsiadujące ze sobą miasto Słupsk i gmina Redzikowo, które przystąpiły do odrębnych procedur. – Byłabym bardzo ostrożna, twierdząc, że w takim kształcie, w jakim dzisiaj projekt został przedstawiony, on się utrzyma – mówi wójt gminy Redzikowo Barbara Dykier.
.
W opublikowanym 9 lipca br. na stronach rządowych projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy wymieniona została podsłupska Kobylnica, która w myśl przedstawionych zapisów miałaby stać się miastem. To druga próba gminy Kobylnica, by ostatecznie stać się gminą miejsko-wiejską. Samorząd, przystępując do procedury zmiany statusu swojej miejscowości, przeprowadził konsultacje społeczne, w których mieszkańcy opowiedzieli się za nadaniem Kobylnicy praw miejskich. W maju br. wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wydała pozytywną opinię w sprawie przedstawionego przez samorząd wniosku i takie pismo przekazane zostało do władz centralnych.
.
Przypomnijmy, że sąsiadujące ze sobą miasto Słupsk i gmina Redzikowo także przystąpiły do odrębnych procedur w sprawie zmiany granic administracyjnych. W tym wypadku wojewoda negatywnie jednak zaopiniowała wniosek miasta dotyczący poszerzenia granic administracyjnych o obręby ewidencyjne Siemianice, Strzelino oraz część obrębów Bierkowo i Włynkówko, i taką samą opinię otrzymały władze gminy Redzikowo, które wnioskowały o zwrot części terenów przejętych z dniem 1 stycznia 2023 roku przez miasto Słupsk, czyli terenu inwestycyjnego Płaszewko wraz z cmentarzem historycznym mieszkańców Kusowa i terenu cmentarza historycznego w Bierkowie. W opublikowanym właśnie projekcie rozporządzenia Rady Ministrów oba samorządy także nie znalazły się na liście tych, które wymieniane są w kontekście planowanych zmian granic. Ale to wciąż dopiero projekt rozporządzenia.
.
– Ostateczna decyzja będzie podejmowana przez Radę Ministrów – mówi wójt gminy Redzikowo Barbara Dykier. – Bazując na poprzednich latach i z doświadczenia wiem, że projekt rozporządzenia ulega czasami bardzo poważnym zmianom. W tej chwili ten projekt będzie opiniowany przez komisję wspólną rządu i samorządu, w pierwszej kolejności przez zespół ustrojowy tej komisji, a później przez całą komisję, i dopiero po tych opiniach nabierze ostatecznego kształtu, by w tym ostatecznym kształcie trafić na posiedzenie Rady Ministrów. Byłabym bardzo ostrożna, twierdząc, że w takim kształcie, w jakim dzisiaj projekt został przedstawiony, on się utrzyma. I nie dotyczy to tylko gminy Redzikowo, ale także innych samorządów.
.
Istotą rozwiązań planowanych w opublikowanym właśnie projekcie rozporządzenia ma być wprowadzenie od nowego roku zmian w podziale terytorialnym państwa. Dotyczyć mają ustalenia granic gmin – pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły, pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg – a także nadania statusu miasta siedmiu miejscowościom – Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kazanów, Kobylnica, Sobków, Zaniemyśl. W dokumencie widnieją też zmiany dotyczące ustalenia granic miast – w tym wypadku oprócz sytuacji wynikających z nadania wymienionym wyżej miejscowościom statusu miasta ustalenie granic dotyczy dodatkowo miast: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec, Olsztyn. Pojawia się również zapis odnoszący się do zmiany siedziby władz gminy Batorz z Batorza na Batorz Pierwszy.
.
Termin przyjęcia przez Radę Ministrów projektu określono na III kwartał br. Jeśli planowane do wprowadzenia zmiany w sprawie statusu miejscowości utrzymane zostaną w ostatecznym rozporządzeniu, to z dniem 1 styczna 2025 roku Kobylnica uzyska prawa miejskie, a gmina Kobylnica stanie się gminą miejsko-wiejską.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.