Pod koniec czerwca br. miasto Słupsk podpisało umowę z Samodzielnym Publicznym Miejskim Zakładem Opieki Zdrowotnej na realizację w latach 2024-2027 programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców. Badania diagnostyczne prowadzone są w przychodni przy ulicy Tuwima 37. Z programu skorzystać mogą ci, którzy co najmniej od roku mieszkają w Słupsku i w nim rozliczają się z podatku dochodowego.
.
Program finansowany przez miasto i skierowany do mieszkańców Słupska realizowany będzie w latach 2024-2027. Jego koszt wynosi w sumie 680 tysięcy złotych. Pacjenci powinni zgłaszać się do Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku przy ulicy Juliana Tuwima 37 – Zakład Rentgenodiagnostyki, tel. 59 84 74 520.
.
Informacje na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy mogą otrzymać wszyscy mieszkańcy od 40 roku życia. Badania diagnostyczne adresowane są do kobiet w wieku powyżej 65 roku życia oraz w wieku 40-64 lat z co najmniej jednym z dodatkowych czynników ryzyka złamania osteoporotycznego, do których zaliczają się:
.
– zaburzenia hormonalne,
– choroby układu pokarmowego,
– choroby nerek,
– choroby reumatyczne,
– choroby układu oddechowego,
– choroby szpiku i krwi,
– hiperwitaminoza A,
– stan po przeszczepieniu narządu,
– zażywane leki – GKS, hormony tarczycy, leki przeciwpadaczkowe, heparyna, antagoniści witaminy K, cyklosporyna, leki immunosupresyjne, żywice wiążące kwasy żółciowe, analogi gonadoliberyny, pochodne tiazolidynodionu, tamoksifen, inhibitory aromatazy, inhibitory pompy protonowej, leki przeciwretrowirusowe,
– unieruchomienie,
– przebyte złamania,
– sarkopenia.
.
Osoby, które chcą skorzystać z programu, muszą spełniać określone kryteria. Przede wszystkim co najmniej od roku trzeba zamieszkiwać w Słupsku i w nim rozliczać się z podatku dochodowego. Wyrazić należy także zgodę na udział w programie polityki zdrowotnej. Weryfikacja rozliczenia w Urzędzie Skarbowym w Słupsku dokonywana będzie na podstawie ostatniej deklaracji PIT lub karty mieszkańca. Dodatkowo konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia, że dana osoba nie jest aktualnie uczestnikiem innego programu o podobnym charakterze finansowanym ze środków publicznych i nie uczestniczyła w tego typu programie w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
.
Kryteriami wyłączenia z programu:
.
– wcześniej zdiagnozowana osteoporoza,
– obecność innych przeciwwskazań, np. ciąża,
– brak rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z Urzędem Skarbowym w Słupsku.
.
W ramach programu przeprowadzane są następujące działania:
.
1. Szkolenia personelu medycznego,
2. Działania informacyjne-edukacyjne,
3. Ocena ryzyka poważnego złamania osteoporotycznego narzędziem FRAX, polegająca na wyliczeniu dziesięcioletniego prawdopodobieństwa poważnego złamania osteoporotycznego oraz analiza wyniku.
4. Pomiar gęstości kości BMD za pomocą DXA dla osób, które w narzędziu FRAX uzyskały wynik dziesięcioletniego ryzyka poważnych złamań osteoporotycznych ≥5%,
5. Lekarska wizyta podsumowująca, podczas której omawiany jest wynik badania oraz uczestnik otrzymuje informacje na temat swojego bieżącego stanu zdrowia i zalecenia odnośnie dalszego postępowania.
.
Kolejne badanie DXA powinno zostać przeprowadzone nie wcześniej niż za 2 lata. (jwb)