W najbliższy piątek, 13 września, mieszkańcy Słupska będą mogli wziąć udział w szkoleniu prowadzonym przez oficera Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z zakresu prewencji terrorystycznej. To inicjatywa Fundacji Róża Wiatrów, wsparta przez Prezydenta Miasta Słupska. Zapisy prowadzi mailowo Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW.
.
Organizatorzy szkolenia liczą, że uczestnicy – osoby dorosłe – prezentować będą jak najpełniejszy przekrój społeczeństwa miasta, zarówno pod względem wieku, jak i wykonywanych zawodów. Oczekiwany jest także udział przedstawicieli słupskiego samorządu. Sala szkoleniowa pomieści około 180 osób.
.
– Czasy są niespokojne, niebezpieczne, dlatego organizujemy to szkolenie i dlatego nawiązaliśmy współpracę z ABW. Wbrew temu, co się większości wydaje, niestety na terenie naszego kraju odbywa się wojna hybrydowa, są mniejsze bądź większe prowokacje służb rosyjskich. Mamy pod Słupskiem amerykańską bazę rakietową, która – nie oszukujmy się – może być celem potencjalnych ataków. Dlatego pomyśleliśmy, że warto takie szkolenia prowadzić, uświadamiać, jaką rolę odgrywają samorządy, pokazywać, co można robić, żeby przeciwdziałać zagrożeniom i jak się chronić. Prowadzący – oficer ABW z Centrum Prewencji Terrorystycznej – będzie instruował, jak zachować się podczas ataku terrorystycznego, gdy jest się zakładnikiem, gdy się jest ofiarą czy świadkiem. Ale także podczas szkolenia będzie można się dowiedzieć, w jaki sposób reagować na podejrzane przesyłki, co powinno zwrócić naszą uwagę, jak się z takim pakunkiem obchodzić, komu zgłosić. Będą też rekomendacje dotyczące sposobu postępowania w różnych sytuacjach kryzysowych – mówi Grzegorz Załupka, prezes Fundacji Róża Wiatrów, inicjatora akcji. – Zobaczymy, jaki będzie oddźwięk wśród odbiorców, jeśli pojawi się zainteresowanie, jesteśmy już wstępnie umówieni z ABW na prowadzenie cyklu szkoleń w przyszłym roku z zakresu cyberbezpieczeństwa, czyli np. sposobu zabezpieczania własnych urządzeń elektronicznych.
.
Fundacja Róża Wiatrów istnieje od roku i działa pod patronatem Ministra Obrony Narodowej jako organizacja proobronna. Członkowie zarządu prezes Grzegorz Załupka i wiceprezes Beata Ryjewska na co dzień są także instruktorami Związku Harcerstwa Polskiego.
.
– Ostatni konflikt zbrojny w naszym kraju miał miejsce ponad 80 lat temu, w związku z tym jesteśmy uśpieni, nasze społeczeństwo jest kompletnie nieprzygotowane na wypadek działań wojennych. My chcemy chociaż trochę pomóc mieszkańcom w tym zakresie, zarówno młodzieży, jak i dorosłym, dlatego na wiosnę chcemy ruszyć ze szkoleniami w zakresie umiejętności przetrwania w terenie, odnajdywania się, ale i posługiwania się m.in. zwykłą papierową mapą, bo GPS może zostać wyłączony w każdej chwili, i co wtedy? Chcemy także uczyć sposobów rozpalania ognia, pozyskiwania pożywienia, filtrowania wody, budowania schronienia dla siebie i tego, co spakować zawczasu do tzw. plecaków ewakuacyjnych oraz jak się przygotować na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe, jakie mieć zapasy – mówi prezes Grzegorz Załupka. – Na początek wystarczy jednak, że nagle zabraknie prądu. Większość ludzi powie: „Najwyżej nie będzie światła”. A przecież nie będzie także dostępu do pieniędzy, do systemów bankowych, żadne elektryczne drzwi się nie otworzą, baterii starczy na tyle, na ile był naładowany telefon etc. Koniec. I jak sobie teraz poradzić?
.
Zapisy na bezpłatne szkolenie z zakresu prewencji terrorystycznej prowadzone są mailowo – [email protected], wystarczy podać imię, nazwisko, wiek oraz opcjonalnie nazwę reprezentowanej instytucji, natomiast o szczegóły można pytać pod adresem: [email protected] bądź [email protected]. Zajęcia z oficerem ABW odbędą się w piątek, 13 września, w godzinach 8-14 w auli Zespołu Szkół „Elektryk” w Słupsku przy ulicy Szczecińskiej 60.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek