Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku informuje o możliwości skorzystania z badań wykrywających zaburzenia czynności tarczycy TSH bez wnoszenia za nie opłaty. Warunkiem jest wykupienie chociaż jednego badania z pakietu badań wykonywanych w Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej. Akcja prowadzona będzie w soboty 21 i 28 września.
.
W dniach 21 i 28 września prowadzone będą badania TSH w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku bez wnoszenia za nie opłaty, jednak aby skorzystać z tej oferty, o czym informuje rzecznik prasowy placówki, należy wykupić chociaż jedno badanie z palety badań wykonywanych w Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej.
.
– Pacjent, który zgłosi się na badanie TSH, musi być na czczo, a samo pobieranie krwi przeprowadzane jest w godzinach porannych. Laboratoryjny punkt pobrań krwi, który mieści się w budynku B szpitala przy ulicy Hubalczyków, czynny jest w soboty od godziny 7.00 do 14.00 – mówi Marcin Prusak. – Objawami niedoczynności tarczycy mogą być m.in. zaburzenia pamięci, zmęczenie, przyrost wagi ciała czy niepłodność. Z kolei u chorych na nadczynność tarczycy mogą występować dolegliwości związane z nerwowością, bezsennością, chudnięciem, tachykardią czy np. biegunkami.
.
Choroby tarczycy dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdej grupie wiekowej. Nadczynność i niedoczynność tarczycy mogą być pierwszymi objawami prowadzącymi do zdiagnozowania całego szeregu chorób tarczycy oraz chorób, które są skutkiem chorej tarczycy. Niebezpieczeństwem jest subkliniczna, czyli utajona postać choroby, która może zostać wykryta podczas wykonywania testu TSH, uznawanego za test przesiewowy w wykrywaniu chorób tarczycy.
.
Podwyższenie stężenia TSH może oznaczać niedobór obwodowych hormonów tarczycy – towarzyszy przy niedoczynności tarczycy. Obniżenie stężenia TSH może świadczyć o nadmiarze hormonów tarczycy – towarzyszy nadczynności tarczycy. (jwb)