K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpłatne badania w kierunku osteoporozy dla mieszkanek Słupska

0

Po zakończeniu programu szczepień HPV dla dziewcząt miasto wychodzi z nową ofertą zdrowotną dla swoich mieszkańców, finansowaną ze środków własnych. Teraz beneficjentami programu są panie w wieku 65+ oraz określona grupa kobiet po 40. roku życia. Chodzi o badania densytometryczne – gęstości mineralnej kości.
.
Program profilaktyki i wczesnej diagnostyki osteoporozy wśród słupszczanek finansowany jest przez miasto Słupsk i realizowany w ramach działalności Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
.
– Jest to oferta skierowana wyłącznie do kobiet, ponieważ to one mają większy problem, jeśli chodzi o złamania. Chciałabym zachęcić wszystkie panie, które mają powyżej 65 lat, do skorzystania z tych badań. Są one bezpłatne, dostępne w SPMZOZ przy ulicy Tuwima 37. Mamy kupiony nowoczesny sprzęt do badań osteoporotycznych – densytometr, który metodą DXA, bardzo nowoczesną, poprzez dwudziestokrotnie mniejszą wiązkę badania rentgenowskiego bada podatność na złamania – informowała w ubiegłym tygodniu Violetta Karwalska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku. – Z tego programu mogą również skorzystać kobiety w przedziale wieku od 40 do 64 lat, które mają chociaż jeden czynnik ryzyka osteoporozy, np. podatność na złamania. Po wstępnej kwalifikacji badaniom densytometrycznym poddanych zostanie 340 pań, a wszystko zakończy się wizytą lekarską i edukacją. Na tę chwilę mamy wykorzystanych 108 badań, a więc pozostało jeszcze ponad 200. Serdecznie zapraszam nasze mieszkanki do skorzystania z oferty.
.
Na wstępne badania kwalifikacyjne można umawiać się bezpośrednio w przychodni SPMZOZ przy ulicy Juliana Tuwima w Słupsku w rejestracji RTG na parterze bądź telefonicznie pod numerem 59 84 74 520 – szczegółowe informacje na stronie www.spmzoz-slupsk.pl.
.
W ramach programu dokonana zostanie ocena ryzyka poważnego złamania osteoporotycznego narzędziem FRAX, polegająca na wyliczeniu dziesięcioletniego prawdopodobieństwa poważnego złamania osteoporotycznego oraz analiza wyniku, a także pomiar gęstości kości BMD za pomocą DXA dla osób, które w narzędziu FRAX uzyskały wynik dziesięcioletniego ryzyka poważnych złamań osteoporotycznych ≥5%. Na koniec pacjentka skierowana zostanie na wizytę lekarską podsumowującą, podczas której omówiony będzie wynik badania i bieżący stan zdrowia wraz z zaleceniami odnośnie do dalszego postępowania.
.
Oprócz wieku 65+ i szczególnych sytuacji związanych z ryzykiem osteoporozy u pań po 40. roku życia ważnym kryterium uczestnictwa w programie jest także zamieszkiwanie w Słupsku co najmniej od roku. Oprócz tego wykazać należy rozliczanie z fiskusem w Słupsku – na podstawie ostatniej deklaracji PIT bądź karty mieszkańca. Do programu nie kwalifikują się osoby z wcześniej zdiagnozowaną osteoporozą oraz te, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy uczestniczyły już w tego typu programie lub innym o podobnym charakterze, finansowanym ze środków publicznych.
.
Osteoporoza to choroba układu szkieletowego człowieka, w wyniku której dochodzi do zmniejszenia gęstości kości i ryzyka złamań. Dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Wśród czynników ryzyka wymienia się wiek, niską masę kostną i ciała, przebyte złamanie bez istotnego urazu, przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami, palenie papierosów i picie alkoholu, reumatoidalne zapalenie stawów, dietę ubogą w wapń i witaminę D, niedostateczną ekspozycję na światło słoneczne oraz małą aktywność fizyczną.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.