K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ustka z dofinansowaniem usług społecznych

0

Urząd Miasta Ustka poinformował o pozyskaniu środków finansowych na działania społeczne realizowane w ramach projektu Usteckie Centrum Usług Społecznych Plus. Wartość tego zadania zamyka się kwotą 4.110.000 zł, w której jest 3.904.500 zł dofinansowania.

Całość projektu realizowana będzie przez Centrum Inicjatyw Społecznych i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustce. Partnerami w prowadzeniu tych zadań są Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku-Żyj Kolorowo, Spółdzielnia Socjalna „DRABINA” i Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Projekt skierowany jest do 156 mieszkańców Ustki. Wśród nich jest 110 osób niesamodzielnych (w szczególności osoby w wieku poprodukcyjnym, osoby z niepełnosprawnością, chore przewlekle, samotne, w kryzysie psychicznym, kryzysie bezdomności), są ich opiekunowie faktyczni (6 osób) oraz rodziny z dziećmi – 15 rodzin (40 osób).

W ramach projektu uruchomiony zostanie przy MOPS-ie punkt informacyjny o usługach społecznych i zdrowotnych – punkt rozwoju, integracji i koordynacji usług na terenie miasta. Będzie to źródło kompletnych informacji o usługach będzie stanowić dla uczestników ze wszystkich grup docelowych miejsce, w którym uzyskają bezpośrednie wsparcie w postaci informacji, wskazówek i pomocy w sytuacji problemowej. Przewidziany jest także zakup elektronicznych dyspenserów leków – urządzenie oparte na dozownikach, które przechowują lekarstwa oraz dozują je o odpowiednich porach i w odpowiednich ilościach. Program zawiera też usługi pielęgniarskie krótkoterminowe – w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia; porady profilaktyczne, przeciwdziałanie odleżynom, instruktaż stosowania leków, zaopatrzenia medycznego itp.

Obok takich zadań, jak usługi asystenckie i opiekuńcze czy transport uczestników programu do specjalistów i na rehabilitację program umożliwi doposażenie wypożyczalni sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego między innymi o schodołaz gąsienicowy, kroczący, rowery (dla osób z niepełnosprawnościami i opiekunów – np. tandem, dla osób z niedowładem kończyn, inne wg potrzeb) i wózek inwalidzki elektryczny dla dziecka. Wzbogacone będą wsparcia w postaci opieki wytchnieniowej, psychologicznej i edukacyjnej dla opiekunów.

Nowością będzie także opieka długoterminowa. W ramach programu zapewnione bedzie wsparcie pielęgniarki w ramach opieki długoterminowej domowej, z możliwością dłuższej okresowo realizacji u osób wymagających cyklicznego wsparcia (powyżej 60dni w roku). Będzie to wsparcie wykwalifikowanej pielęgniarki w zakresie leczniczym – opatrywanie ran i odleżyn, zmiana opatrunków, wymiana cewnika, podawanie leków, podłączanie kroplówki, zastrzyki, pomoc opiekunom chorego w formie instruktażu zasad pielęgnacji i codziennych czynności – mycie, zmiana pieluchomajtek, podawanie leków, karmienie, zabiegi pielęgnacyjno-higieniczne oraz współpraca z innymi specjalistami świadczącymi usługi dla danego uczestnika.

Te i inne zadania, których pełny opis znajduje się na stronie internetowej Ustki (https://www.ustka.pl/pl/news/content/10054), realizowane będą do 31 grudnia 2027 roku. (opr, rkh)
Fot. Ustka.pl

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.