Do trzech razy sztuka! Funkcjonowanie programu „Profilaktyka 40 Plus” zostało przedłużone do 30 kwietnia 2025 roku. Jeśli od ostatnich wykonanych badań w ramach programu minęło 12 miesięcy, automatycznie w Internetowym Koncie Pacjenta generowane jest e-skierowanie na kolejne, trzecie badanie. Nie ma potrzeby ponownego wypełniania ankiety zdrowotnej, a pakiet badań będzie taki sam jak poprzednio. Skorzystanie z programu to szansa na wcześniejsze wykrycie najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy choroby serca, a tym samym na działania zapobiegawcze.
.
Udział w programie pozwoli dowiedzieć się, jakie zmiany wprowadzić w stylu życia, aby lepiej zadbać o swoje zdrowie. Proces jest prosty i wygodny – nie trzeba osobiście odwiedzać lekarza po skierowanie. E-skierowania na pakiet badań w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus” pojawiają się na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. W przypadku nieotrzymania elektronicznego skierowania pomimo upływu roku od poprzednich badań, należy kontaktować się z przychodnią, w której wykonywaliśmy je pierwszy raz.
.
Skorzystanie z programu po raz pierwszy wymaga wypełnienia ankiety. Można to uczynić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mojeIKP albo bezpośrednio w placówce, która przystąpiła do programu.
.
Program adresowany jest do Polaków w wieku od 40 lat. Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu „Profilaktyka 40 Plus”, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. Dają one możliwość przeprowadzenia wczesnej diagnostyki, ewentualnego wykrycia choroby i rozpoczęcia w związku z tym jej leczenia już na wczesnym etapie.
.
Program „Profilaktyka 40 Plus” pozwala na przebadanie się w zakresie najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych, takich jak cukrzyca, otyłość, zaburzenia pracy wątroby, nerek czy też serca. Mężczyźni mogą również wykonać badania PSA w kierunku wykrywania raka prostaty.
.
W województwie pomorskim do skorzystania z programu jest uprawnionych ponad 1,2 miliona osób. Od 1 lipca 2021 roku, od startu programu, z bezpłatnych badań skorzystało ponad 235 tysięcy Pomorzan, z czego ponad 137 tysięcy stanowiły kobiety, a prawie 98 tysięcy mężczyźni. Dane te plasują nasze województwo na ósmym miejscu w kraju.
.
Do tej pory najwięcej osób skorzystało z programu „Profilaktyka 40 Plus” na Mazowszu, w Wielkopolsce oraz na Lubelszczyźnie. Liczby przebadanych mieszczą się tam w przedziale pomiędzy 440 a 480 tysięcy osób.
.
Na Pomorzu program „Profilaktyka 40 Plus” realizuje 225 placówek medycznych. Ich pełną listę znaleźć można pod adresem internetowym:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania (jwb, źródło: POW NFZ)