Władze miejskie zapraszają mieszkańców Słupska do kolejnej akcji znakowania zwierząt właścicielskich. W tym roku bezpłatne zabiegi chipowania psów i kotów prowadzone będą do końca listopada lub do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel przez miasto. Priorytetem jest zapobieganie bezdomności czworonogów.
.
Miasto przypomina o rozpoczętej właśnie akcji chipowania zwierząt właścicielskich. Z oferty można skorzystać do 30 listopada bądź wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. Zabiegi wykonywane są wyłącznie w Lecznicy Weterynaryjnej w Słupsku przy ulicy Armii Krajowej 29. Z czworonogami należy zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20 oraz w soboty od 8 do 16, w niedziele natomiast właściciele proszeni są o kontakt telefoniczny.
.
Chipowanie jest metodą identyfikacji zwierząt, przydatną w sytuacji, gdy pies lub kot się zgubią, przy czym nie należy utożsamiać jej z urządzeniem GPS. Mikrochip zawiera 15-cyfrowy numer identyfikacyjny. Odczytując go poprzez skaner, można ustalić, kto jest właścicielem zwierzaka, ale nie tylko – także poznać wiek zwierzaka, znaki szczególne czy np. dane z karty zdrowia. Mikrochip wszczepiany jest pod skórę czworonoga, najczęściej w okolicy szyi lub pomiędzy łopatkami. To zabieg bezbolesny. Warto pamiętać, że chipowanie jest konieczne, jeśli chcemy wyrobić psu lub kotu paszport. W Polsce nie ma obowiązku wprowadzania danych o zwierzętach domowych do ogólnokrajowego rejestru, jednak trwają już prace nad ustawą wprowadzającą obowiązkowe chipowanie.
.
Warunki uczestnictwa w zabiegu chipowania zwierząt finansowanym przez miasto Słupsk:
.
a) posiadanie zwierzęcia, psa lub kota – samca lub samicy, przez osobę będącą mieszkańcem Słupska za okazaniem aktywnej Słupskiej Karty Mieszkańca lub pierwszej strony PIT,
.
b) czytelne i kompletne wypełnienie przez właściciela zwierzęcia dokumentu rejestracyjnego – formularz dostępny na stronie www.slupsk.pl,
.
c) okazanie książeczki zdrowia psa / kota lub rodowodu będącego potwierdzeniem prawa do zwierzęcia,
.
d) pozytywna opinia lekarza weterynarii wydana po analizie stanu zdrowia zwierzęcia, stanowiąca potwierdzenie możliwości zachipowania.
.
Od 2018 do 2024 roku w ramach prowadzonej przez miasto akcji mikrochipami oznakowano 693 psy i 31 kotów z terenu Słupska.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek