Na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku rozpoczęto przygotowania do wdrożenia w ramach badania naukowego nowatorskiej techniki wspomaganej rehabilitacji opartej na elektrycznej stymulacji mięśni szkieletowych towarzyszącej tradycyjnej rehabilitacji. Metoda EMS (electrical muscle stimulation) od lat stosowana jest przez sportowców jako uzupełnienie treningu wyczynowego.
.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku informuje, że we współpracy z firmą WiemsPro słupscy kardiolodzy rozpoczęli testowanie kombinezonu Revolution Pro.
.
– Ma on możliwość zaprogramowanej stymulacji w szerokim zakresie głównych grup mięśniowych, sterowany bezprzewodowo i bez okablowania zewnętrznego – mówi Damian Sendrowski, koordynator Oddziału Kardiologicznego, Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego i Rehabilitacji Kardiologicznej. – Do sterowania kombinezonami bezprzewodowo poprzez Bluetooth będzie używana aplikacja PRO, zainstalowana na produktach Apple. Firma Wiemspro ma umowę o współpracy z Apple, co pozwala rozwijać technologię Wiemspro z użyciem renomowanego sprzętu.
.
Rehabilitacja kardiologiczna jest istotnym elementem terapii pacjentów z niewydolnością serca zarówno w Polsce, jak i w Europie. W naszym kraju obecnie stan ten rozpoznano u około miliona osób. W 2021 roku największy odsetek chorych z niewydolnością serca stanowiła grupa wiekowa 80-89 lat – 32 procent, a następnie 70-79 lat – 30 procent. Łącznie ponad 90 procent stanowili chorzy w wieku 60 lat i więcej.
.
Rehabilitacja kardiologiczna ma celu poprawę wydolności fizycznej, zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz podniesienie jakości życia pacjentów. Program kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej realizowany jest przez interdyscyplinarny zespół lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów, dietetyków i socjologów.
.
– Cele rehabilitacji to poprawa wydolności układu krążenia, przeciwdziałanie skutkom bezruchu, optymalizacja leczenia farmakologicznego, zwiększenie aktywności fizycznej oraz zmiana stylu życia. Zgodnie z definicją WHO rehabilitacja kardiologiczna to kompleksowe podejście terapeutyczne mające na celu adaptację pacjenta do nowego stylu życia oraz przywrócenie jak największej sprawności. Istnieje wiele etapów rehabilitacji, od wczesnych programów realizowanych w szpitalach po późniejsze etapy w warunkach ambulatoryjnych – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
.
– Wskazaniem do rehabilitacji kardiologicznej są m.in. pacjenci po zawale serca, z chorobą niedokrwienną serca, po zabiegach kardiochirurgicznych oraz z niewydolnością serca. Program kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej odgrywa kluczową rolę w prewencji wtórnej chorób sercowo-naczyniowych i powinien być odpowiednio dostosowany do indywidualnej sytuacji pacjenta, w tym do ograniczeń związanych z wiekiem, wielochorobowością i często występującą w starszym wieku sarkopenią, czyli chorobą charakteryzującą się spadkiem siły mięśniowej – mówi Anetta Barna-Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
.
Obecnie na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku personel pracuje nad protokołem treningu wspomaganego EMS dla pacjentów w starszym wieku z obciążeniami sercowo-naczyniowymi. (źródło i fot.: WSS w Słupsku)