Miasto planuje budowę kolejnego budynku wielorodzinnego, który powiększy komunalny zasób mieszkaniowy. Blok z 30 lokalami ma powstać przy ulicy Na Wzgórzu, pomiędzy dwiema istniejącymi kamienicami. Projekt zakłada wykorzystanie cegły jako budulca elewacji nowego obiektu, co estetycznie komponować się będzie z historyczną zabudową. W obrębie parteru mają powstać komórki lokatorskie i hala garażowa.
.
Dziedzictwo kulturowe, jego wykorzystanie stanowi istotny aspekt procesów rewitalizacyjnych, przy czym staje się ono także inspiracją dla projektantów nowej zabudowy. Na Podgrodziu w Słupsku, pomiędzy dwiema kamienicami przy ulicy Na Wzgórzu ma powstać blok z mieszkaniami komunalnymi. Spoiwem w pierzei ma być cegła, która wyeksponowana zostanie także w elewacji nowego budynku mieszkalnego.
.
– Nie chcemy udawać, że coś, co tam stanie, jest kamienicą, bo takiej tam nie było. Natomiast dwie sąsiednie kamienice mają ceglane elewacje, jedna bardzo zdobną, druga może trochę mniej, ale też ciekawą, dlatego podjęto decyzję, że w wypadku planowanego budynku elewacja także w całości będzie wykonana z cegły. I to jest to nawiązanie materiałowe. Oczywiście budynek dowiązany będzie do wysokości dwóch sąsiednich kamienic, bo i chodzi o to, aby nie tworzyć w tym miejscu jakiejś dominanty. Nie na tym ma to polegać, żeby istniejąca historyczna struktura miała być zdominowana przez nową zabudowę – mówi Paweł Krzemień z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – W tym właśnie widziałbym to nawiązanie do historii, w zamknięciu pierzei, zastosowaniu tego samego materiału co na sąsiednich historycznych kamienicach – cegły, ceramiki – i w tej samej wysokości nowej zabudowy.
.
Przede wszystkim jednak nowy budynek będzie pełnił funkcje mieszkalne. W ramach inwestycji w trzykondygnacyjnym obiekcie z windami znajdzie się 30 lokali, 1-, 2- i 3-pokojowych, w tym także dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Mieszkania będą w pełni wyposażone i gotowe do zasiedlenia przez najemców. W obrębie parteru zaplanowano halę garażową oraz komórki lokatorskie, natomiast na dachu – panele fotowoltaiczne.
.
Ponadto w ramach inwestycji powstanie plac zabaw od strony podwórza, a cały teren zostanie kompleksowo zagospodarowany, w tym poprzez nowe nasadzenia i elementy małej architektury. Na terenach zielonych zlokalizowane mają być ogrody deszczowe o powierzchni około 200 mkw., przejmujące wody opadowe z drogi wewnętrznej, miejsc parkingowych i chodników.
.
W marcu br. miasto planuje złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie planowanej inwestycji. Bezzwrotne wsparcie BGK może wynieść nawet 80 procent szacowanych kosztów, czyli około 13 milionów złotych. Całość inwestycji – przy wkładzie własnym miasta na poziomie 20 procent – sięgnie kwoty nieco ponad 16 milionów złotych.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek