Zarząd Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego informuje, że do Słupska na szkolenia przyjeżdżać będą chirurdzy z sześciu państw europejskich. Słupska placówka została pierwszym międzynarodowym centrum referencyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej w mikrochirurgii i supermikrochirurgii.
.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny jest ośrodkiem wyspecjalizowanym w zakresie chirurgii robotycznej z wykorzystaniem technologii Symani – podkreśla zarząd słupskiej placówki. Ze względu na doświadczenie własne oraz współpracę z firmą Synektik, autoryzowanym dystrybutorem producenta systemów robotycznych Symani, stał się także ośrodkiem ukierunkowanym na szkolenie użytkowników z Polski i Europy. Szkolenia będą realizowane przez organizację regularnych warsztatów obejmujących zagadnienia związane z chirurgią robotyczną.
.
– Dzięki podpisanemu porozumieniu Szpital Wojewódzki w Słupsku stał się pierwszym międzynarodowym centrum szkoleniowym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wykorzystującym technologię Symani w mikro- i supermikrochirurgii. Tym samym mamy wspólnie z zespołem szpitala wyjątkową okazję do szerzenia wiedzy o robotyce chirurgicznej w środowisku medycznym na terenie sześciu państw: Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii – mówi Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik. – Warto przypomnieć, że robot Symani jest stosunkowo młodą technologią. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że polski ośrodek znajduje się w gronie niewielu w skali globalnej szpitali dysponujących tym nowatorskim rozwiązaniem, a dodatkowo będzie dzielił się swoją wiedzą i własnymi doświadczeniami z innymi.
.
Celem zawartej współpracy jest wymiana własnych doświadczeń klinicznych, technicznych, eksploatacyjnych, użytkowych w zakresie technologii chirurgii robotycznej Symani.
.
– Robotyzacja zabiegów chirurgicznych i świadczeń medycznych jest nieodwołalną przyszłością medycyny. Dlatego cieszymy się, że personel naszego szpitala zdobył już duże doświadczenie w zakresie robotycznych operacji mikrochirurgicznych – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Wybranie naszego szpitala jako centrum szkoleniowego traktujemy za duże wyróżnienie, ale także docenienie naszej pracy i doświadczenia w operacjach mikrochirurgicznych.
.
Zespół szpitala będzie miał możliwość prezentowania swoich umiejętności polskim oraz zagranicznym ośrodkom medycznym. Organizowane będą również seminaria, konferencje i sympozja w szczególności mające na celu dzielenie się wnioskami z doświadczeń związanych ze stosowaniem nowatorskiej technologii.
.
– W ramach umowy słupski szpital będzie organizował wizyty typu „Case Observation” dla wskazanych zespołów chirurgicznych na bloku operacyjnym, podczas których prezentowana będzie wiedza i umiejętności operatora oraz całego zespołu. Uczestnicy będą mogli obserwować zabiegi przeprowadzane przez personel szpitala z wykorzystaniem m.in. systemu chirurgii robotycznej Symani – mówi rzecznik słupskiego szpitala Marcin Prusak.
.
Z robota do mikrochirurgii Symani Wojewódzki Szpital Specjalistyczny jako pierwszy w Polsce korzysta od jesieni 2024 roku. (jwb, fot. WSS w Słupsku)