Rozpoczęła się faza budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Komunikat w tej sprawie przekazały firmy Equinor, międzynarodowy koncern energetyczny z siedzibą w Norwegii oraz Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna. Baza operacyjno-serwisowa tej inwestycji będzie w Łebie, a prąd z farm wyprowadzany będzie na ląd w pobliżu Ustki.
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to dwie bliźniacze morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy wytwórczej 1440 MW. Na oba projekty składać się będzie 100 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o imponującej wysokości 260 m każda, znacznie przewyższających Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Zaledwie jeden obrót wirnika takiej turbiny będzie w stanie zapewnić czystą energię odnawialną dla domu na 4 dni. Łącznie obie farmy będą mogły zasilić ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych, co pozwoli znacząco wesprzeć krajowy system energetyczny, a także zmniejszać emisyjność polskiej energetyki. Obie elektrownie powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego w odległości ok. 37 km i 22 km od brzegu. Ukończenie i pełne uruchomienie obu farm wiatrowych planowane jest na 2028 rok. W efekcie 100 nowoczesnych turbin z morskich farm wiatrowych będzie dostarczać energię odnawialną do polskich domów, szkół, fabryk i biur. Łączna wartość inwestycji to około 27 mld zł (bez kosztów finansowania).
Farmy Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to jeden z największych i najbardziej znaczących projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Oprócz 100 imponujących rozmiarów turbin wiatrowych powstaną dwie największe w Polsce morskie stacje elektroenergetyczne (OSS) o mocy 720 MW każda. Dodatkowo wybudowane zostaną dwie lądowe stacje elektroenergetyczne (ONS) oraz podziemna linia kablowa o łącznej długości 14 km. W miejscu wyjścia na ląd, na obszarze tzw. landfall, gdzie będą wychodzić morskie kable wyprowadzające prąd generowany przez farmy, wykonany zostanie horyzontalny przewiert kierunkowy pod plażą w pobliżu Ustki. Prace są prowadzone metodą bezwykopową, w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska. Farmy wiatrowe zostaną następnie podłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej poprzez istniejącą stację elektroenergetyczną PSE Słupsk Wierzbięcino.
W Łebie powstanie baza operacyjno-serwisowa, realizowana przez Equinor, która będzie wspierać fazę budowy obu farm i służyć jako centrum operacji morskich. (opr. rkh)
Fot. Equinor i Polenergia