K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dwie nominacje do tytułu Honorowego Obywatela Miasta Słupska

0

Rada Miejska w Słupsku na najbliższej sesji podejmować będzie decyzje w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Słupska Jolancie Nitkowskiej-Węglarz i Kazimierzowi Adachowi. W wypadku słupskiej pisarki wniosek wpłynął od Prezydenta Miasta Słupska, natomiast o uhonorowanie olimpijczyka wystąpił Słupski Klub Bokserski „Czarni”.
.
W porządku najbliższej sesji Rady Miejskiej w Słupsku znalazły się dwa projekty uchwał w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Słupska pisarce Jolancie Nitkowskiej-Węglarz oraz medaliście olimpijskiemu Kazimierzowi Adachowi. W gronie wybitnych postaci, które dotąd uhonorowane zostały tym tytułem, znajdują się: Jerzy Waldorff, Jerzy Bytnerowicz, Franciszek Szafranek, Jan Druyff, Aleksy Antkiewicz, Jan Stępień, Anna Łajming, Wanda Chotomska, św. Jan Paweł II, Ryszard Ksieniewicz, bp Ignacy Jeż, bp Tadeusz Werno, ks. Jan Giriatowicz, Zofia Lewenstam, Józef Cieplik, Isabel Sellheim, Władysław Piotrowicz, Anna Bogucka-Skowrońska, Marianna Borawska oraz Teresa Jerzyk. Teraz grono tej dwudziestki może się powiększyć o kolejne dwie osoby.
.
Z wnioskiem do przewodniczącego Rady Miejskiej w Słupsku w sprawie uhonorowania słupskiej pisarki i dziennikarki Jolanty Nitkowskiej-Węglarz wystąpiła teraz prezydent miasta, natomiast wniosek w sprawie sportowca, zdobywcy brązowego medalu olimpijskiego wpłynął od Słupskiego Klubu Bokserskiego „Czarni”.
.
W uzasadnieniu podjęcia inicjatywy uchwałodawczej podkreślony został dorobek twórczy Jolanty Nitkowskiej-Węglarz i jej zasługi dla rozwoju i promocji Słupska:
.
„To osoba o wielkim dorobku literackim, artystycznym, ale także społecznym. Obecna przez lata na polu rozwoju Miasta Słupska, wspierająca lokalną społeczność w budowaniu tożsamości marki naszego miasta. Propagatorka wartości, pozytywnych postaw, znaczących z punktu widzenia życia publiczno-społecznego. Osoba autentycznie związana ze Słupskiem, oddająca historię współczesności, czasy teraźniejsze wartościom najwyższym, a przede wszystkim uwagę dorosłego pokolenia ukierunkowaną na tych, którzy tworzą i będą tworzyć świat przyszłości”.
.
„Jedna z pierwszych dziennikarzy zajmujących się przywracaniem historii ziemi słupskiej świadomości jej mieszkańców. W swojej pracy dziennikarskiej zawsze kierowała się skrupulatnością, rzetelnością i ponadstandardowym zaangażowaniem, czego efektem są wartościowe publikacje historyczne, cenione w kręgu odbiorców i ludzi świata nauki. Jej dorobek w zakresie historii Pomorza, Słupska i regionu, ale też biografii postaci historycznych, jest niezaprzeczalny i szczególnie cenny. Aktywnie zaangażowana w popularyzację zbiorów lokalnych muzeów, wartości i znaczenia zabytków regionu oraz budowanie lokalnej tożsamości tworzącej nowoczesny patriotyzm Małej Ojczyzny. W swoich działaniach odwoływała się zawsze równie mocno do faktów i historii, jak i uwzględniała aktualne potrzeby i język nowych pokoleń”.
.
W uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Słupska Kazimierzowi Adachowi zwrócono uwagę na jego zasługi dla świata sportu i rozwoju naszego miasta:
.
„Przez 16 lat kariery sportowej wielokrotnie reprezentował nasze miasto na arenie państwowej i międzynarodowej. Jego największym osiągnięciem było wywalczenie brązowego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie, ale wśród jego sukcesów są też: 3-krotne Mistrzostwo Polski i 3-krotne Wicemistrzostwo Polski, uczestnictwo w Mistrzostwach Świata i Europy, 10-krotne reprezentowanie Polski w meczach międzypaństwowych. Znakomity sportowiec z imponującym bilansem, na który złożyło się 309 stoczonych walk (275 zwycięstw, 6 remisów, 28 porażek), dużą część swojego życia poświęcił również pracy społecznej na rzecz słupskiego boksu. Przez kilkanaście lat prezesował Klubowi Czarni Słupsk, dzięki czemu nie zniknął on ze sportowej mapy Polski i przetrwał czasy największego kryzysu. To dla naszego miasta i Klubu zrezygnował ze swojej kariery zawodowej za granicą. Na wiadomość, że Czarni pozostali bez trenera, bez chwili namysłu wrócił i zajął się szkoleniem młodych słupskich adeptów boksu. Był świetnym zawodnikiem i okazał się równie doskonałym szkoleniowcem i trenerem, czego uwieńczeniem było zdobycie przez słupskich zawodników Drużynowego Mistrzostwa Polski w 1990 roku. Wszystko to sprawia, że jest postacią nietuzinkową. Zarażający pokorą i wielką skromnością człowiek, po zakończeniu kariery zawodowej nadal pozostaje aktywnym członkiem Klubu i lokalnej społeczności. Wspiera różnorodne inicjatywy sportowe i społeczne. Był i jest wzorem postawy fair play, empatii i patriotyzmu”.
.
Sesja Rady Miejskiej w Słupsku, podczas której radni pochylą się nad projektami uchwał w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Słupska, odbędzie się w najbliższą środę, 28 maja.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Skomentuj