K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

A po deszczach… interpelacje

0

Deszcze nawalne, które znów nawiedziły Słupsk w ostatnich dniach, wzbudziły zaniepokojenie radnych. Tak Beata Kątnik, jak i Kacper Moroz próbują dociec, jakie działania podjęły ratuszowe władze po wcześniejszych zalaniach i podtopieniach ulic. Tego dotyczą ich ostatnie interpelacje.

Oboje radnych w swoich interpelacjach zadają pytania, na które oczekują odpowiedzi od włodarzy ratusza. Dotyczą one zarówno zarządzania, jak i konkretnych działań pozostających w gestii wyspecjalizowanych spółek miejskich.

Radna Kątnik chciałaby na przykład wiedzieć, ile ulic na terenie miasta Słupska objęto czyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej od 1 stycznia do 13 lipca 2025 roku, a na ilu nie przeprowadzono czyszczenia ani udrożnienia studzienek deszczowych. Jakie działania planuje miasto w celu wyjaśnienia i rozwiązania problemu zalewania ulicy Kossaka, która była modernizowana w ostatnich latach, a mimo to przy każdej nawałnicy stojące przy niej domy są zalewane, a ulica staje się praktycznie nieprzejezdna? W podobnej sytuacji jest ulica Piłsudskiego, niedawno zmodernizowana, na której podczas intensywnych opadów z kanalizacji deszczowej tryskają gejzery wody, powodując zalania ulic i budynków. Obraz podtopień podeszczowych uzupełnia – o dziwo – ulica Owocowa, która została w styczniu gruntownie zmodernizowana. Radna zastanawia się, jak to możliwe, że po deszczu tworzą się na niej potoki wody, które zamiast spływać do kanalizacji, płyną dalej w kierunku ulic Drzymały i Kaszubskiej. Czy sprawdzono tam drożność kanalizacji i czy została odebrana zgodnie z obowiązującymi normami?

Radny Kacper Moroz oczekuje odpowiedzi na pytania dotyczące stanu kanalizacji deszczowej na obszarach szczególnie narażonych na podtopienia, a tym samym zastanawia się, czy miasto dysponuje aktualnymi ekspertyzami stanu technicznego urządzeń odprowadzających wody opadowe. Chciałby się również zapoznać z miejskim planem przeciwdziałania skutkom intensywnych opadów, oczywiście jeżeli takowy istnieje. Zwraca także uwagę na powtarzające się podtopienia ulic Kossaka, Grottgera i Kołobrzeskiej, a tym samym pyta o potencjalne plany modernizacji lub przebudowy systemu kanalizacji deszczowej w tych rejonach.

Pytań jest więcej, ale część z nich pokrywa się swoimi treściami. Wszystkie dotyczą jednak bezpieczeństwa mieszkańców i ich dobytku.

Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj