K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przygotowania do posadowienia hełmu wieży kościelnej

0

Wkrótce hełm wieży kościoła pw. św. Jacka w Słupsku, uszkodzony w wyniku potężnej wichury, która przeszła nad miastem 1 lipca 2022 roku, a następnie zdemontowany i poddany renowacji, trafi na swoje miejsce. Zrekonstruowane elementy zostały już przywiezione do Słupska i złożone na posesji parafialnej. Montaż hełmu kościelnej wieży wraz z iglicą planowany jest na przełom sierpnia i września.
.
Prace konserwatorsko-renowacyjne w kościele pw. św. Jacka w Słupsku miały związek z uszkodzeniami, do jakich doszło podczas potężnej nawałnicy, która przeszła nad miastem 1 lipca 2022 roku. Wiatr złamał wtedy iglicę wieńczącą wieżę kościoła, która przełamała się i przebiła dach. Zniszczeniu uległo także poszycie domu parafialnego przylegającego do świątyni. Jednocześnie odsłonięte zostały ubytki w konstrukcji hełmu wieży, który trzeba było zdemontować i poddać odbudowie w lokalnej firmie renowacyjnej. Rekonstrukcji zniszczonego przykrycia wieży podjął się Zakład Usług Inwestycyjnych – Janusz Kazimierski.
.
Trzy tygodnie temu na posesji parafialnej złożony został po renowacji dolny hełm zdemontowanej konstrukcji, teraz przywieziono także odnowioną latarnię z mniejszym hełmem, który umieszczony jest nad nią. O zakresie prac informowała na początku lipca kierownik słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.
.
– Część konstrukcji dolnej drewnianej pochodzi ze starego hełmu wieży. Część tych elementów, które można było przenieść, niewiele jednak, zostało przeniesionych do nowej kopuły, natomiast dla wzmocnienia i ustabilizowania konstrukcji, aby przetrwała dłużej niż ta dotychczasowa, wykonany został wewnątrz ruszt stalowy – mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz. – Część górna, czyli szpic – jest złamany i jako świadek historii znajduje się wewnątrz kościoła na poddaszu. Tam można go zobaczyć, jak spadł i wbił się do kościoła. Natomiast to, co pojawi się na samym szczycie, to jest już prawie w stu procentach rekonstrukcja, wykonana jednak w technologii, w jakiej wykonany był pierwowzór.
.
Stalowa konstrukcja hełmu wraz ze stalowym masztem posadowiona zostanie na murach wieży zwieńczonych stropem żelbetowym. Całość obudowana będzie belkami drewnianymi i deskowaniem w istniejącym kształcie. Są też plany, aby oryginalną część zniszczonej przez wichurę wieży już po konserwacji, zaimpregnowaną wyeksponować w przestrzeni miasta – przed spichlerzami na bulwarach. Trwają w tej sprawie rozmowy z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
.
Pieniądze na prace konserwatorsko-renowacyjne w wysokości 1,5 miliona złotych miasto pozyskało z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek, fot. JWB

Skomentuj