K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Resuscytacja podczas epidemii

0

Szkoła Policji w Słupsku opublikowała film instruktażowy, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy w czasie epidemii. Zmiana zasad ma ograniczyć ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Materiał instruktażowy przygotowany przez ratowników wykładowców Szkoły Policji w Słupsku to odpowiedź na obawy związane z udzielaniem pierwszej pomocy w dobie epidemii. Opublikowany film przedstawia zasady, jakimi należy się kierować, aby sprawnie wykonać resuscytację i uniknąć ryzyka związanego z zakażeniem.

Czas pandemii to okres, w którym nie powinniśmy zapominać o tym, że udzielanie pierwszej pomocy to bardzo ważna rzecz. Może się bowiem zdarzyć, że osoba w maseczce zasłabnie, przewróci się na ulicy i wystąpi u niej nagłe zatrzymanie krążenia. Warto wtedy wiedzieć, co należy zrobić, a są pewne zmiany – mówi Piotr Kozłowski, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Słupsku. – Nie postępujemy tak jak do tej pory, czyli 30 uciśnięć i 2 wdechy ratownicze. Teraz są to same uciśnięcia. Wynika to z tego, że nawet Europejska Rada Resuscytacji wydała zarządzenie, aby nie wykonywać wdechów ratowniczych. Jedna rzecz jest natomiast istotna: wyjątek możemy zastosować wtedy, kiedy jest to członek naszej rodziny albo osoba, z którą razem prowadzimy gospodarstwo domowe i z nią przebywamy. Wtedy znamy jej stan zdrowia i nie ma ryzyka i obaw o zakażenie. Ale w przypadku, kiedy robimy to na ulicy wobec osoby nam nieznanej, wtedy trzeba zastosować przynajmniej to minimum bezpieczeństwa, które da nam pewien komfort udzielania pierwszej pomocy.

Kolejną ważną zasadą jest nieściąganie maseczki z twarzy poszkodowanego, chyba że powoduje ona niedrożność dróg oddechowych. Oddech natomiast można sprawdzić, przystawiając do nosa telefon. Jeśli będzie zaparowany, to znak, że osoba potrzebująca pomocy oddycha.

Pandemia zmienia także pewne nawyki, które mieliśmy do tej pory w zakresie udzielania pierwszej pomocy – mówi Piotr Kozłowski. – Warto to przestudiować, bo w sytuacji udzielania tejże pomocy zapewni nam to przynajmniej ten minimalny komfort, że pomocy będziemy udzielać w sposób dla siebie bezpieczny.

Po udzieleniu pomocy należy koniecznie zdezynfekować dłonie. Zalecane jest także przeprowadzenie badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażenia koronawirusem. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.