Na Starym Rynku w Słupsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej poświęconej 40-leciu powstania Solidarności. Wystawa prezentuje regionalną i ogólnopolską historię tworzenia związku zawodowego, który zmienił losy kraju.
Na Starym Rynku otwarto wystawę poświęconą historii Solidarności. Wystawa prezentowana była już w innych miastach regionu, między innymi w Gdańsku i Gdyni, gdzie narodził się związek zawodowy. Natomiast w tym roku pokazywana będzie w Słupsku. Ekspozycja łączy ze sobą ogólnopolską oraz regionalną historię Solidarności odnoszącą się do miasta, w którym się znajduje.
– Spotykamy się dzisiaj na kolejnej odsłonie wystawy, która wszędzie ma ten sam tytuł, ale w każdym mieście jest ona trochę inna – mówi Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN. – Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” uruchomiona została rok temu. Na terenie naszego regionu rozpoczynaliśmy w Tczewie, później byliśmy blisko Słupska i znów w Tczewie w lipcu, następnie w Lęborku, a dzisiaj dotarliśmy do Słupska. Ale dokładnie o tej samej godzinie dzisiaj wystawa otwierana jest na Podlasiu w Zambrowie, na Mazowszu w Ciechanowie, na Podhalu w samym Zakopanem; w Wielkopolsce otwierana jest na terenie miasta Piły, na Pomorzu Zachodnim w Gorzowie Wielkopolskim. Obecna jest także w Jaśle, Jeleniej Górze. Wystawa zaprezentowana jest już w ponad 70 miejscowościach, a jej głównym celem jest właśnie ten dodatek regionalny, element pokazujący narodziny Solidarności w poszczególnych miastach powiatowych. W przyszłości dotrzemy także być może do mniejszych miejscowości. Tak naprawdę chcemy dotrzeć do tych 400 miast rangi powiatowej, tak aby wszędzie tam pokazać Solidarność. I to w formie najbardziej przystępnej, ilustrowanej, wystawowej.
Jak informował dyrektor Gdańskiego oddziału IPN, Solidarność, do której w szczycie należało nawet 10 milionów Polaków, była najodważniejszym głosem sprzeciwu wobec komunizmu. W inauguracji udział wzięły także władze miasta.
– Tu się działo wiele rzeczy, było tu miejsce nie tylko działań kulturalnych, ale także politycznych i agitacyjnych. Właśnie w latach 80., w 81. roku na tym placu (Starym Rynku, dop. red.) i na placu Zwycięstwa odbywało się mnóstwo spotkań działaczy Solidarności i wszystkich przyjaciół tego, aby zmienić system polityczny państwa polskiego. Pamiętam taki moment – mówi prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka – kiedy tutaj 3 maja spotkała się bardzo liczna grupa młodzieży. I był to tych młodych ludzi bardzo spontaniczny ruch, bo wtedy jeszcze nie obchodziliśmy legalnie uroczystości nadania konstytucji. Młodzież chodziła tutaj wokół placu Starego Rynku, bo miała potrzebę – byli to 17-, 18-latkowie – zamanifestowania tego, że choć jeszcze młodzi i niedoświadczeni, to mają świadomość koniecznych zmian. W tym miejscu dzisiaj prezentujemy różne wystawy, bo edukacja może mieć różny wymiar, także taka edukacja w przestrzeni. Jestem więc wdzięczna za tę współpracę, którą mamy z wami w ostatnich latach, ponieważ cenimy i korzystaliśmy już z zasobów IPN-owskich i prezentowaliśmy fantastyczne materiały dokumentacyjne w miejskim ratuszu i na jego dziedzińcu. Ale i mamy wielką nadzieję na współpracę dalszą, tym bardziej że w Słupsku jest wiele miejsc, o których warto pamiętać i je honorować. Chociażby pierwszy pomnik Powstańców Warszawskich, który przez 60 lat był jedynym pomnikiem w Polsce i bardzo chcemy podkreślać ten jego pierwotny, ważny charakter.
Wystawę pod tytułem „Tu rodziła się Solidarność” będzie można oglądać na Starym Rynku do 13 maja.