Park Krajobrazowy Dolina Słupi obchodzi w tym roku 40-lecie swojego istnienia. Z tej okazji placówka zaprasza całe rodziny do udziału w konkursie, którego prace będą stanowić dla niej urodzinowy prezent. W każdej drużynie musi być choć jeden uczeń szkoły podstawowej.
Od 40 lat Park Krajobrazowy Dolina Słupi znajduje się na mapie terenów przyrodniczych objętych w Polsce szczególną ochroną. Powstał w grudniu 1981 roku. Warto przypomnieć, że na jego obszarze znajduje się unikatowy na skalę europejską system starych elektrowni wodnych, w tym jedna z najstarszych w Europie – elektrownia Struga. Dla ochrony najcenniejszych fragmentów natury utworzono na terenie parku 8 rezerwatów i około 70 pomników przyrody.
– Park jest jedynym w województwie pomorskim parkiem typu dolinnego, czyli związanym stricte z doliną pomorskiej rzeki – mówi Marcin Miller, kierownik Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. – I tu jest pewien paradoks. Z jednej strony w dolinie rzeki Słupi zachowały się najcenniejsze wartości przyrodnicze – zaliczyć do nich możemy samo koryto rzeki, będące chronionym siedliskiem z sieci Natura 2000, lasy o charakterze hydrogenicznym, łęgi nadrzeczne wyjątkowo cenione, jeśli chodzi o ich potencjał przyrodniczy, kwaśne buczyny czy grądy – a z drugiej strony rzeka była maksymalnie przekształcona przez człowieka właśnie na skutek budowy tegoż systemu hydroenergetycznego oraz prac regulacyjnych i melioracji dolin rzecznych. Ale to są właśnie te wyróżniki naszego parku.
W tym roku z okazji jubileuszu 40-lecia powstania parku jego pracownicy zapraszają mieszkańców miasta i regionu do udziału w konkursie, którego prace będą stanowić urodzinowy prezent. Bonusem dla uczestników – oprócz rzeczowych nagród – będzie udział w warsztatach ekologicznych w jednej z zielonych szkół we Wdzydzach, Szymbarku lub Władysławowie.
– Chcielibyśmy, aby państwo przygotowali dla nas swego rodzaju kartkę, notatkę graficzną. To taki nowy trend. Jak ktoś lubi bazgrolić, to bardzo fajnie, bo sednem grafonotki jest użycie różnego kształtu i koloru liter, przy czym fajnie, jeśli znajdą się tam także rysunki schematyczne, choć nie są one konieczne – mówi Anna Kasprzak z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. – Przedstawić należy to, co państwo sobie wybiorą, czy to naszą działalność, czy też konkretny gatunek, las albo ulubione miejsce w parku, w postaci notatki graficznej. Różnie jest to nazywane – rysnotka, grafonotka, grafnotka – w zależności od tego, kto tej nazwy używa, w szkołach jest to teraz dosyć modne. Chcielibyśmy zaprosić całe rodziny. Oczywiście można zgłaszać się przez szkołę – w regulaminie napisane jest, że szkoły zgłaszają swój udział do 14 maja – ale gdyby zdarzyła się rodzina, która indywidualnie chce do nas taka pracę przynieść, to jak najbardziej zapraszamy.
Grafonotka ma być projektem hasłowym, opatrzonym tytułem, z niewielką ilością tekstu budowanego od ogółu do szczegółu. Co ważne, wykonana musi być ręcznie, a nie komputerowo. Zgłoszenia dla szkół trwają do 14 maja, natomiast na prace uczestników konkursu pracownicy Parku Krajobrazowego Dolina Słupi czekają do końca bieżącego miesiąca w siedzibie placówki przy ulicy Poniatowskiego 4a. Najciekawsze grafonotki zostaną zaprezentowane na urodzinowej wystawie. Szczegóły dotyczące konkursu znaleźć można na stronie internetowej parku. (jwb)