Kolejni laureaci konkursu „Razem do zawodu” zaprezentowali swoje prace. Innowacyjne projekty uczniów Mechanika zyskały uznanie w oczach komisji konkursowej. Liczba nagrodzonych prac pokazuje, że młodzież dostrzega nisze na rynku i ma nietypowe pomysły na ich zagospodarowanie.
Po prezentacji łóżka rehabilitacyjnego i Kapsuły marzeń, przyszła kolej na pokazanie kolejnych projektów, nagrodzonych w konkursie „Razem do zawodu”. W tym roku ponownie laureatami pierwszego miejsca zostali konstruktorzy statku. W ubiegłym roku uczniowie Mechanika zachwycili jury statkiem elektrycznym. Tym razem młodzież stworzyła statek z innym układem napędowym.
‒ Ten wykorzystuje kolejny układ napędowy, wzbogacony o różne dodatkowe systemy bezpieczeństwa i komfortu dla pasażerów i ich pojazdów, bo jest to statek pasażersko-towarowy w odróżnieniu od poprzedniego. Jest jeszcze większy i bardziej innowacyjny, przy czym jest dużym rozwinięciem poprzedniego – mówi Igor Sadowski, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.
Zaproponowany napęd ma wiele zalet. Konstruując model, uczniowie kierowali się nie tylko rozwiązaniami technicznymi, ale uwzględnili także komfort pasażerów i kwestie ekologiczne.
‒ W przypadku ewentualnej katastrofy takiego statku, osadzenia na mieliźnie czy jakiejś usterki, np. przeszycia kadłuba, ropa, którą w większości napędzane są takie statki, nie unosi się na wodzie, nie skaża środowiska, nie giną przy tym setki milionów zwierząt morskich, flora i fauna są w tym wypadku bezpieczne, bo jedyne, co może stać się w takiej sytuacji, to wydostanie się powietrza do atmosfery, co niczym nie grozi – mówi Marcin Solarczyk, uczeń ZSMiL.
Praca nad projektem trwała trzy miesiące. Dumy ze swoich uczniów nie kryje opiekun, który zrealizował z chłopcami trzy nagrodzone projekty.
‒ Samo uczestnictwo w konkursie „Razem do zawodu” to nie tylko rozwijanie umiejętności manualnych i poszerzanie wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale i dzięki tym wygranym, choćby tylko otrzymaniu wyróżnienia, konkurs daje szansę na otrzymanie stypendium – mówi nauczyciel Marcin Ślufarski.
Kolejny doceniony przez kapitułę projekt to wózek na zakupy, który jeździ sam. Zdaniem pomysłodawców, mógłby się przyjąć w supermarketach i dyskontach. Tradycyjnie do sklepowego wózka trzeba włożyć monetę lub żeton. W tym wypadku procedura wygląda inaczej.
‒ W wypadku takiego wózka wystarczy podejść do niego od przodu, pokazać mu tę naklejkę na plecach, nacisnąć przycisk i wtedy będzie już podążał za tym wzorem – mówi Alan Ludwig, uczeń ZSMiL. ‒ Steruje się za pomocą kamery, która śledzi w przestrzeni i samego człowieka – obecnie może to być np. wzór naklejony gdzieś na plecach.
Uczniowie zanim przystąpili do realizacji pomysłu, postanowili go skonsultować.
‒ Na początku, kiedy były małe wątpliwości, czy to faktycznie dobry pomysł, zrobiliśmy ankietę przed sklepem i w internecie, z której wyszło, ze faktycznie jest zainteresowanie takim wózkiem. Dlatego przystąpiliśmy do działania – mówi uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku Wojciech Prądzyński.
Niewykluczone, że pomysły młodych konstruktorów kiedyś znajdą zastosowanie w codziennym życiu. Co ważne, ich prace nie powstałyby, gdyby nie zaangażowanie opiekunów i wsparcie sponsorów. Niemniej jednak wszyscy nagrodzeni zachęcają do uczestnictwa w konkursie „Razem do zawodu”. Zwłaszcza że zgodnie z zapowiedziami w kolejnych edycjach będzie można wygrać także indeks uczelni wyższej. (opr. jwb)