Podopieczni Centrum Integracji Społecznej w Słupsku nie zapominają o naturze. Podczas zajęć wykonali karmniki dla ptaków, które podarowali słupszczanom wspierającym jadłodzielnie. Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem, więc pracownicy CIS-u zaplanowali kolejne działanie. Tym razem chcą wykonać domki dla owadów.
Uczestnicy Centrum Integracji Społecznej wykonują prawdziwe cuda. Ostatnio zbudowali karmniki, które postanowili podarować słupszczanom wspierającym jadłodzielnię. Akcja okazała się dużym sukcesem, dlatego w głowach instruktorów i podopiecznych zrodził się kolejny pomysł działań mających na celu wspieranie natury.
– Wcześniej wykonaliśmy kilkanaście budek lęgowych, które wiszą w Parku Kultury i Wypoczynku – przypomina Monika Zenik-Krupień, kierownik Centrum Integracji Społecznej. – Idąc za ciosem, padł pomysł, żeby zrobić karmniki dla ptaków z palet, które zostały nam przekazane. Akcja również miała duże powodzenie, a podjęta został anie tylko z myślą o ptakach, ale i mieszkańcach. Dlaczego? Zaangażowaliśmy mieszkańców naszego miasta w dzielenie się posiłkami. Każdy, kto chciał karmnik do swojego sadu, ogrodu czy domu mógł przynieść jedzenie do naszej jadłodzielni. W zamian za to otrzymywał karmnik. Potem pojawił się pomysł, żeby zbudować budki dla owadów. Zwróciliśmy się z prośba do mieszkańców, do przedsiębiorców, aby wsparli nas materiałami, z których możemy wykonać domki dla owadów. Możemy nadal wykonać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt karmników, ale to zależy od ilości otrzymanych materiałów. Chcieliśmy się teraz skupić na pomaganiu matce naturze, bo nasi uczestnicy pomagają głównie mieszkańcom miasta. Przez te pięć lat udało nam się zrobić wspaniałe rzeczy dla naszych mieszkańców, więc bardzo dziękuję naszym uczestnikom za wspaniała pomoc dla lokalnej społeczności.
Żeby akcję budowania domków dla owadów udało się zrealizować, konieczne są materiały, najlepiej deski, sklejki drewniane czy palety. Osoby zainteresowane przekazaniem surowców powinny skontaktować się z CIS-em. Warto przypomnieć, że Centrum to miejsce, które daje zatrudnienie osobom wykluczonym społecznie.
– Naszym zadaniem jest pomóc uczestnikom w znalezieniu zatrudnienia – mówi Monika Zenik-Krupień. – Trafiają do nas osoby w różnym wieku, z różną historią i różnym potencjałem, ale też z różnymi ograniczeniami. Naszym zadaniem jest pomóc w niwelowaniu tych ograniczeń, wydobywaniu tego potencjału i pomoc w znalezieniu, utrzymaniu zatrudnienia.
Aktualnie z pomocy CIS-u korzysta ponad 30 osób. Na przestrzeni lat instytucji udało się objąć wsparciem ponad 200 osób. (opr. rkh)