Od soboty słupszczanie mogą korzystać z roweru miejskiego. Jednoślady stanęły na stacjach i przeszły odbiór techniczny. Aby móc wypożyczyć rower, trzeba będzie zainstalować specjalną aplikację. Koszt wypożyczenia pojazdu na pół godziny to 1,5 złotego.
Trzy tygodnie po podpisaniu umowy, rowery miejskie stanęły w Słupsku. Jednoślady rozlokowano w dwudziestu punktach w różnych częściach miasta. Dziś odbył się odbiór techniczny, a już jutro mieszkańcy i turyści będą mogli wyruszyć na pierwsze wycieczki.
‒ Nasi pracownicy wspólnie z firmą odwiedzają wszystkie stacje i sprawdzają, czy rowery są sprawne technicznie, czy wszystkie stojaki są w odpowiednich lokalizacjach, zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy, i przede wszystkim czy aplikacja, za pomocą której będziemy wypożyczać i zdawać rowery na stacji, działa prawidłowo – mówi Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słupsku. ‒ Wczoraj montowaliśmy stojaki i rozwoziliśmy rowery, i jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to od jutra, od soboty, będzie można wypożyczać rowery na terenie naszego miasta i korzystać z nich w przestrzeni miejskiej.
Pracownicy magistratu starali się tak wyznaczyć stacje, aby rowery były dostępne w każdym newralgicznym punkcie. Na przykład jednoślady można wypożyczyć w pobliżu Rolniczaka, Emceku, ratusza, pętli autobusowej na 11 Listopada, apteki przy ulicy Hubalczyków, czy też centrum handlowego przy ulicy Tuwima. Władze miasta mają nadzieję, że słupszczanie będą chętnie korzystać z rowerów i zadbają o nie jak o swoje własne.
‒ Pieniądze budżetowe to są pieniądze mieszkańców, nas wszystkich. A więc za nasze pieniądze, które płacimy chociażby w podatkach, mieszkańcy mają teraz udostępnioną usługę. I powinniśmy troszczyć się o ten sprzęt, abyśmy my wszyscy mogli z niego korzystać – nasi sąsiedzi, znajomi, przyjaciele. W takim stanie, w jakim je wypożyczamy, w takim oddawajmy te rowery na stację – mówi rzecznik prasowy UM w Słupsku.
Przypomnijmy, że koszt wypożyczenia roweru na pół godziny to 1,5 złotego. Operator przewidział także różnego rodzaju pakiety i abonamenty. Co ważne, system po trzech godzinach od wypożyczenia przestaje naliczać opłatę, więc maksymalnie można zapłacić 9 złotych za pełne 24 godziny korzystania. System funkcjonować będzie przez dwa sezony rowerowe do 31 października 2022 roku. Łącznie za dwa sezony funkcjonowania miasto zapłaci 576.540 złotych brutto. (opr. jwb)