K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bądźmy ostrożni

0

Od początku kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a od 23 czerwca do osób, które jeszcze nie wzięły udziału w spisie może przyjść rachmistrz. Policjanci apelują o czujność i sprawdzanie czy osoba podająca się za rachmistrza rzeczywiście nim jest.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia tego roku. Od 23 czerwca rachmistrzowie spisowi mogą prowadzić wywiady bezpośrednie. Skontaktują się oni z osobami, które nie spisały się przez internet, infolinię lub podczas wywiadu telefonicznego. Policjanci proponują, by upewnić się, czy rzeczywiście odwiedza nas funkcjonariusz publiczny.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić w różny sposób – informuje st. sierż. sztab. Monika Sadurska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. – Na przykład przez aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl czy też poprzez kontakt z infolinią spisową, jest numer 22 279 99 99. W sytuacji, kiedy nie będziemy mogli w ten sposób potwierdzić tożsamości i gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości, należy kontaktować się z policją dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Taki funkcjonariusz publiczny musi posiadać identyfikator zawierający szereg informacji.

Każdy rachmistrz spisowy ma obowiązek taki identyfikator mieć – mówi Monika Sadurska. – On jest zawsze oznaczony numerem i hologramem, zawiera imię, nazwisko i zdjęcie rachmistrza. Zawiera tez nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego. Na nim jest umieszczony podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora i okres na jaki jest ważny.

Rachmistrzowie spisowi zadają pytania, które pozwolą ustalić ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Niektóre zachowania lub pytania powinny wzbudzić naszą czujność.

Musimy być ostrożni, dlatego warto wiedzieć, że prawdziwy rachmistrz nigdy nie poprosi nas o dowód osobisty ani o jego numer – tłumaczy Monika Sadurska. – W spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, zgromadzonych oszczędności czy też nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze. Każdy rachmistrz musi być, jak zaznaczyłam wcześniej, w identyfikator i urządzenie mobilne. W razie podejrzeń co do osoby rachmistrza powinniśmy niezwłocznie kontaktować się z oficerem dyżurnym policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa do 30 września. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.