K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rehabilitacja za darmo

0

Centrum Rehabilitacji Avenir w Słupsku prowadzi program bezpłatnej rehabilitacji dzieci i młodzieży do 18. roku życia, osób z różnymi stopniami niepełnosprawności oraz osób, które przeszły covid-19. Zainteresowani mogą zgłaszać się do Centrum mieszącego się przy ulicy Kilińskiego 47 A.

Centrum od dłuższego czasu starało się o pozyskanie zewnętrznych środków, aby trafić z ofertą darmowej rehabilitacją do jak największej liczby ludzi. Te działania zakończyły się sukcesem. Centrum oferuje kilka programów rehabilitacyjnych. Najnowszym, który realizowany jest od dwóch tygodni jest program darmowej rehabilitacji dzieci i młodzieży do 18. roku życia z różnymi schorzeniami. Warunkiem przystąpienia do rehabilitacji jest przedstawienie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza ze specjalizacją.

Mając na uwadze okres wakacyjny, to wiemy, że to będą skręcenia, złamania, pacjenci po urazach aparatu więzadłowego, stawowego, ale jak najserdeczniej zapraszamy młodych pacjentów, którzy się zmagają z takimi schorzeniami jak skolioza, szpotawość, koślawość kolan – mówi Wojciech Czajka, ortopeda, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji Avenir w Słupsku. – Spektrum naszego działania jest bardzo szerokie i myślę, że jesteśmy w stanie z tym sobie poradzić.

Kolejnym programem jest rehabilitacja postcovidova. Skorzystać z niej mogą wszyscy niezależnie od wieku, w terminie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z covid-19. Z rehabilitacji będzie można skorzystać na podstawie skierowania, które wystawia lekarz po zakończeniu leczenia związanego z chorobą covid-19.
– Jest to temat bardzo na czasie – podkreśla Wojciech Czajka. – Nasze Centrum organizuje bezpłatne sześciotygodniowe turnusy rehabilitacji. Spotykamy się dwa, trzy razy w tygodniu. Program jest autorski w tym sensie, że jest indywidualny, skonstruowany przez nas i indywidualnie dopasowany do naszych pacjentów.
Innym programem jest rehabilitacja osób najbardziej poszkodowanych przez los, czyli z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Tu również wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty.

Jest to też program w pełni darmowy – zaznacza Wojciech Czajka. – Organizujemy go i ambulatoryjnie, czyli w naszej placówce, jak i w warunkach domowych. Ci pacjenci, którzy z przyczyn losowych nie mogą dotrzeć do nas, nie maja takich możliwości, to my do nich dojeżdżamy i tam wykonujemy nasze czynności rehabilitacyjne. Jeżeli pacjent odzyskuje sprawność i już ma możliwość dołączenia do grupy rehabilitacyjnej u nas w placówce, to automatycznie zostaje przeniesiony do ambulatorium.

Nowością jest program cyklicznej rehabilitacji dla pacjentów z niepełnosprawnością w stopniu lekkim i umiarkowanym.

To pierwszy program w Polsce skonstruowany w ten sposób, że realizowany jest bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu – informuje Wojciech Czajka. – Pacjenta do zabiegów rehabilitacyjnych kwalifikuje magister fizjoterapii na bazie wywiadu i badania. W tym wypadku potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim bądź umiarkowanym.

Zabiegi rehabilitacyjne obejmują terapię indywidualną z fizjoterapeutą oraz zabiegi fizykalne – do 10 dni zabiegowych. Właściciel Centrum obiecuje, że nie będzie długich kolejek, a terminy będą krótkie.

Stajemy na głowie, żeby terminy były jak najkrótsze, bo zdajemy sobie sprawę, że efektywność rehabilitacji jest tylko wtedy, gdy pacjent ma od razu dostęp do rehabilitacji i do zachowania jej ciągłości – zapewnia Wojciech Czajka. – Po to powstały te nasze programy. Jeżeli chodzi o programy rehabilitacji dzieci i młodzieży, to jest maksymalnie do dwóch tygodni. Jeżeli chodzi o programy z niepełnosprawnością znaczną, to jest jeszcze mniej czekania, bo około tygodnia. To jest jeszcze kwestia jak ruszają nasze programy, a one ruszają regularnie co dwa tygodnie. Bardzo istotne jest, kiedy pacjent dostanie to skierowanie.

Na rehabilitację zapisywać się można osobiście w Centrum Rehabilitacji Avenir przy ulicy Kilińskiego 47 A lub telefonicznie (tel. 59 8413 048 lub 506 084 789) od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 19. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.