Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku poinformował o bliskim rozstrzygnięciu przetargu na budowę zbiornika retencyjno-rozsączającego na terenie Zespołu Szkół Agrotechnicznych przy ul. Szczecińskiej. Otwarcie ofert nastąpi 27 lipca.
Miasto ogłosiło plany budowy zbiornika retencyjnego już w zeszłym roku. Inwestycja jest częścią projektu zarządzania wodami opadowymi i składać się będzie z czterech zadań, z których największym i najważniejszym jest budowa zbiornika pod boiskiem szkoły Rolniczaka przy ul. Szczecińskiej. Po zakończeniu budowy boisko zostanie odtworzone, a teren wokół zagospodarowany przez zieleń i nasadzenia. Przetarg cieszy się sporym zainteresowaniem wykonawców i już niedługo poznamy jego zwycięzcę.
– Mamy bardzo dużo pytań od wielu wykonawców, co pozwala mieć nadzieję, że znajdzie się wykonawca i doświadczony, i taki, który zaproponuje atrakcyjna cenę – mówi Tomasz Orłowski z Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. – Z uwagi na to, że wpływają liczne pytania, termin przetargu został przeniesiony na 27 lipca. To jest czas wymagany Prawem zamówień publicznych, abyśmy mogli udzielić odpowiedzi i aby każdy z potencjalnych wykonawców mógł zapoznać się z tymi odpowiedziami i mógł przygotować ofertę.
W ramach projektu zbudowane zostaną też dwa otwarte zbiorniki retencyjne na osiedlu Zachód. Pierwszy powstanie przy ulicy Dywizjonu 303, a drugi u zbiegu ulic Zaborowskiej i Legionów Polskich. Będą one pełnić także funkcję rekreacyjną, w związku z czym zagospodarowaniu ulegnie teren wokół nich. Ostatnim zadaniem będzie powstanie 29 ogrodów deszczowych, w których posadzona zostanie roślinność hydrofitowa, gwarantująca odwadnianie chodników i części jezdni. Powstaną one przy ulicach Szczecińskiej, Grunwaldzkiej, Paderewskiego, Grottgera i placu Dąbrowskiego. Zakres prac jest więc duży.
– Przypomnijmy, że jest jedna z największych inwestycji od dziesięcioleci – podkreśla Marek Goliński, wiceprezydent Słupska. – Chodzi o melioracje miasta, dlatego chcielibyśmy jak najlepiej przygotować się do podpisania umowy, uzyskać jak najniższą cenę, a jak najlepszego wykonawcę.
Zbiorniki i ogrody deszczowych mają zapobiegać notorycznemu zalewaniu słupskich ulic podczas gwałtownych opadów deszczu i burz. Jeśli prace będą przebiegać zgodnie z harmonogramem to zakończenie inwestycji powinno nastąpić do końca 2022 r.
– Mamy projekt, mamy wszystkie pozwolenia, więc bezpośrednio po podpisaniu umowy wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy i wciągu 240 dni tę inwestycję zakończyć – powiedział Tomasz Orłowski.
Całkowity koszt budowy zbiorników to 30 i pół miliona złotych, z czego 20 milionów Słupsk otrzymał w ramach dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (opr. rkh)