K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Złożone wnioski

0

W niedzielę, 15 sierpnia, skończył się termin składania wniosków do pilotażowego programu Polski Ład. Miasto Słupsk oficjalnie złożyło trzy wnioski o dofinansowanie projektów.

Zakończył się czas składania wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach programu Polski Ład. Władze samorządowe Słupska aż do 15 sierpnia naradzały się, jakie wnioski złożyć.

Był to pierwszy z naborów, a z tego, co wiemy od ministerstwa, takich naborów ma być pięć – mówi Justyna Pluta, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami UM w Słupsku. – Pierwszy nabór zakładał, że każdy samorząd może złożyć maksymalnie trzy wnioski, przy czym w wypadku pierwszego wniosku nie było limitu maksymalnego dofinansowania, o które można wnioskować, natomiast kolejny wniosek można było złożyć do 30 milionów złotych dofinansowania, a ostatni do 5 milionów złotych.

Słupski projekt, którego wartość opiewała na 5 milionów złotych, to budowa zbiornika retencyjnego rozsączającego wody opadowe u zbiegu ulic Małcużyńskiego i Piłsudskiego.

Chodzi dokładnie o teren skarpy w rejonie parku PCK przy ulicy Małcużyńskiego. Idea jest taka, aby wody opadowe z ulicy Norwida, Małcużyńskiego, które spływają gwałtownie w czasie deszczów nawalnych w dół ulicy Piłsudskiego, powodując przeciążenie kolektora deszczowego biegnącego w ulicy Piłsudskiego, czyli kolektora nr 6, spowolnić i zatrzymać ich spływ. Jednocześnie z uwagi na to, że badania gruntowe wykazały, że są tam piaski, jest możliwość rozsączania tych wód.

Druga inwestycja, o którą wnioskują samorządowcy to przebudowa ulic Wiejskiej, Rybackiej i Norwida. W ramach tego wniosku zmieniłoby się też skrzyżowanie ulic Kilińskiego i Kaszubskiej w Słupsku. W miejscu skrzyżowania w kształcie litery T miałoby powstać rondo. Szacowany koszt inwestycji to 15 milionów złotych. Trzeci wniosek dotyczył zagospodarowania terenu Parku Kultury i Wypoczynku.

W wypadku parku myślimy, aby maksymalnie zachować jego naturalne walory, bo to oczywiście największa jego atrakcja, a jednocześnie aby zagospodarować jego serce, tzw. plac cyrkowy, który jawi się jako miejsce bardzo zabetonowane, nieużyteczne, gdzie jest mnóstwo niepotrzebnych murków. Chcemy to zlikwidować i zrobić tam strefę aktywności poprzez zastosowanie wielofunkcyjnej instalacji – mówi dyrektor Justyna Pluta.

Zagospodarowanie parku to najdroższa inwestycja, jaką zgłosił samorząd. Przewidywana jej wartość wynosi 20 milionów złotych.

Tak naprawdę gros tych prac będzie skupiało się na części do tej pory niezagospodarowanej albo zagospodarowanej w sposób niewystarczający, niedoskonały, a chodzi o to, żeby ten efekt „wow” faktycznie był w Parku Kultury i Wypoczynku zauważalny – mówi Paweł Krzemień, kierownik Referatu Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Pojawić miałyby się w odnowionym parku strefy wypoczynku i aktywności, a także strefa imprez plenerowych oraz strefa sportu z boiskami. Place zabaw powstałyby z wykorzystaniem materiałów jak najbardziej naturalnych, przyjaznych środowisku i ekologicznych.

Czy projekty zgłoszone przez miasto zostaną zaakceptowane przez rząd, dowiemy się w najbliższych miesiącach. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.