K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pamiątki festiwalu

0

W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Grodzkiej w Słupsku do końca września można oglądać wystawę poświęconą Festiwalowi Pianistyki Polskiej. Wśród wielu zgromadzonych pamiątek znajdują się m.in. medale, plakaty, płyty, programy oraz zdjęcia związane z pianistyką w Słupsku.

W czwartek zakończył się 55. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku. Słupscy melomani mogą jednak nadal żyć tym wydarzeniem, zwiedzając wystawę pamiątek związanych z festiwalem, zgromadzonych przez ponad pół wieku jego istnienia.

Przez 55 lat Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wyprodukowało, mówiąc w sposób kolokwialny, bardzo dużo dokumentów życia społecznego. Zaczynając od plakatów, które znajdują się za moimi plecami, pokazaliśmy tylko maleńki fragment, jeżeli chodzi o plakaty festiwalowe, ponieważ 55 lat to fizycznie trudne, choć możliwe do pokazania, ale w częściach. Natomiast wszystkie te plakaty znajdują się w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej. I generalnie cały zasób dotyczący Festiwali Pianistyki Polskiej tam się znajduje na wystawie wirtualnej – mówi Danuta Sroka z MBP w Słupsku.

Oprócz plakatów pochodzących z wczesnych festiwali na wystawie znaleźć można także m.in.

oficjalne programy, zdjęcia, przypinki, książki, znaczki pocztowe czy zaadresowane koperty z okolicznościowym datownikiem, przedstawiającym popiersie Ignacego Jana Paderewskiego. Duże wrażenie robią medale festiwalowe oraz winylowe płyty z zarejestrowaną muzyką z edycji odbywających się w latach 70.

Są też statuetki. Jedna jest szczególna – pierwszego FPP, która wcześniej nie była prezentowana. To zbiór naszych kolekcjonerów, numizmatyków Jarosława Zwierza i Jana Radkowskiego ze słupskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Panowie naprawdę pokazali takie rzeczy, które powinny przyciągnąć tutaj mnóstwo ludzi. Mało tego – mówi Danuta Sroka – zamierzamy tę wystawę prezentować cały wrzesień i zapraszać młodzież na lekcje regionalne, które prowadzić będziemy razem z Jarkiem Zwierzem, aby mówić o historii festiwalu. Ale historia festiwalu to także historia miasta, historia ludzi, historia dokumentów, które w Miejskiej Bibliotece Publicznej są gromadzone, opracowywane i prezentowane.

Wystawa zatytułowana „55. Festiwal nad Słupią” w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Grodzkiej w Słupsku otwarta jest do końca września w godzinach pracy biblioteki. Tymczasem jeszcze tylko do jutra prezentowana będzie wystawa zdjęć festiwalowych w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Słupsk – w „Lądowisku Kultury” w Redzikowie. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.