Od 1 października pod hasłem „Świeć przykładem” słupska policja prowadzi wykłady w szkołach, przedszkolach, na spotkaniach z seniorami i w trakcie codziennych rozmów z pieszymi. Funkcjonariusze przypominają o tym, jak ważna jest widoczność na drodze i zachęcają do noszenia elementów odblaskowych.
Okres jesienno-zimowy to czas, gdy zmrok zapada bardzo wcześnie i widoczność na drogach jest ograniczona. Często dochodzi do potrąceń pieszych i rowerzystów. Aby zapobiec tym zdarzeniom, słupska policja prowadzi cykl szkoleń pod nazwą „Świeć przykładem”. Spotkania z dziećmi, młodzieżą szkolną i seniorami mają uświadomić im konieczności noszenia elementów odblaskowych.
– Działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zwiększenie świadomości na temat zagrożeń prowadzimy nieprzerwanie i regularnie spotykamy się z mieszkańcami. Zwłaszcza teraz, w okresie jesienno-zimowym, wykorzystujemy każde możliwe spotkanie, nawet to, które poświęcone jest innej tematyce, na rozmowy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Wskazujemy, jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych i informujemy o tym, jak stanowią w tym zakresie przepisy – mówi mł. asp. Monika Sadurska, oficer prasowy KMP w Słupsku. – W ramach akcji pod nazwą „Świeć przykładem” nasze działania niczym się nie różnią, cały czas jesteśmy na spotkaniach w szkołach, na spotkaniach z seniorami, a także w codziennej służbie w czasie patroli rozmawiamy z pieszymi i innymi uczestnikami ruchu drogowego o istocie używania elementów odblaskowych.
Mundurowi apelują, by nosić odblaski w każdej sytuacji ograniczonej widoczności, nie tylko w porze wieczorowo-nocnej na obszarze niezabudowanym. Widoczność pieszych ma wpływ na ich bezpieczeństwo. Nawet niewielki element odblaskowy może zapobiec tragedii.
– Dlaczego to jest takie ważne? Musimy przede wszystkim pamiętać, że pieszy, który porusza się po ciemnych, niedoświetlonych ulicach bez odblasków praktycznie jest niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20-30 metrów. Natomiast jeśli pieszy posiada te elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z odległości 150 metrów. Musimy pamiętać o tym, że używanie odblasków to nie żaden wstyd, to nie żaden – kolokwialnie mówiąc – obciach. Taki jeden odblask może uratować czyjeś życie – mówi rzecznik prasowy KMP w Słupsku.
Każdy pieszy poruszający się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 złotych. (opr. jwb)