Słoneczna pogoda sprawiła, że w dniu Wszystkich Świętych na słupskim Starym Cmentarzu pojawiły się tłumy odwiedzających groby bliskich. Tradycyjnie na mogiłach pojawiły się kwiaty, znicze i okolicznościowe ozdoby, które z czasem wylądują w koszach na śmieci. Miasto planuje wymianę cmentarnych pojemników na takie, które umożliwią segregację odpadów.
Wczorajsze święto Wszystkich Świętych oraz dzisiejszy Dzień Zaduszny sprzyjają zadumie nad tymi, którzy już odeszli. Dobra pogoda podczas minionego weekendu sprawiła, że słupszczanie tłumnie odwiedzili groby swoich bliskich. W kolejkach do przycmentarnych stoisk po znicze i kwiaty stało nawet po kilkanaście osób. Święto skłania nie tylko do wspomnień o tych, którzy odeszli, ale też do refleksji nad tonami zniczy i kwiatów z cmentarnych śmietników. Ich wywózka co roku staje się problemem dla władz miasta. Jest jednak nadzieja na uporanie się z tym problemem. Wedle zapewnień Urzędu Miejskiego w Słupsku są już plany, aby na cmentarzach pojawiły się pojemniki do segregowania tworzyw sztucznych, metali, szkła, papieru oraz odpadów biodegradowalnych. Obecnie w wielu miejscach Starego Cmentarza znajdują się głównie zielone kontenery, do których trafiają wszystkie odpady. Jest też kilka mniejszych pojemników z wyraźnym podziałem na szkło i plastik, ale na przykład w pojemniku na szkło lądują zarówno szklane jak i plastikowe znicze.
– Prowadzimy szeroką dyskusję na temat segregacji odpadów i wymiany śmietników – informuje Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. – Tam, gdzie niemożliwe jest segregowanie odpadów w najbliższym czasie będziemy wymieniać śmietniki tak, żeby one były jak najbardziej pojemne, ale również żeby zabezpieczały śmieci przed roznoszeniem chociażby przez ptaki. Równolegle szukamy takich miejsc, a cmentarz mógłby być takim miejscem, gdzie chcemy wprowadzić frakcję segregacji. Ten plan jest cały czas żywy. Pracujemy nad nim z wydziałem i radnymi. Również w centrum miasta będziemy szukali takich miejsc, w których będą miogły pojawić się kosze do segregacji.
Wedle danych magistratu w ubiegłym roku, w tygodniu, w którym przypadała uroczystość Wszystkich Świętych, ze słupskich cmentarzy wywieziono na składowisko ponad 100 ton odpadów nieulegających biodegradacji. (opr. rkh)