K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pomoc dla bezdomnych

0

Funkcjonariusze komendy słupskiej policji prowadzą działania na rzecz pomocy osobom bezdomnym i ochrony ich przed wychłodzeniem w okresie jesienno-zimowym. Przeszukiwane są m.in. pustostany, ogródki działkowe, altanki oraz wagony kolejowe stojące na bocznicach.

Niskie temperatury w okresie jesienno-zimowym to czas szczególnie trudny dla osób doświadczających bezdomności. Jak co roku funkcjonariusze komendy miejskiej słupskiej policji rozpoczęli działania pomocowe, mające na celu ochronę tych osób przed wychłodzeniem organizmu. Przeszukiwane są miejsca, w których mogą one przebywać, m.in. pustostany, ogródki działkowe, altanki oraz wagony kolejowe na bocznicach.

Napotkane tam osoby informujemy o możliwości skorzystania z pomocy placówek oferujących nocleg i ciepły posiłek. Nakłaniamy je także do skorzystania z tych form wsparcia, ale i kontrolujemy zachowania tych osób. Sprawdzamy, czy np. nie rozpalają ognisk i nie stwarzają tym samym zagrożenia dla siebie i najbliższego otoczenia – mówi mł. asp. Monika Sadurska, oficer prasowy KMP w Słupsku. – W trosce o osoby potrzebujące jakiejkolwiek pomocy apelujemy, aby – krótko mówiąc – nie być obojętnym na cudzą krzywdę. Nie przechodźmy bez zainteresowania obok tych, którym grozi wychłodzenie czy zamarznięcie. Niech nie zabraknie nam ludzkiej życzliwości. Za każdym razem, kiedy mamy taką sytuację, informujmy policję lub inne instytucje pomocowe, bo pamiętajmy, że jeden telefon pod numer alarmowy 112 może uratować czyjeś życie.

Policjanci przypominają, że jesień i zima to czas, kiedy na niebezpieczeństwo narażone są również osoby starsze, schorowane i mało sprawne fizycznie. Seniorzy odczuwają chłód dotkliwiej niż osoby młode i zdrowe, a ponadto mogą mieć różnego rodzaju problemy, zwłaszcza jeśli mieszkają samotnie.

Ta grupa ludzi czasami nie może poradzić sobie z codziennymi czynnościami, np. z napaleniem w piecu. Pamiętajmy też o tym, że społecznym obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę, więc jeżeli znamy kogoś starszego, kto być może mieszka samotnie, warto zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Jeżeli się okaże, że taka jest potrzebna, na tyle, na ile jest to możliwe, wspierajmy osoby potrzebujące – mówi oficer prasowy KMP w Słupsku.

Do zamarznięć osób bezdomnych, które – aby się rozgrzać – spożywają alkohol, najczęściej dochodzi w parkach i na przystankach komunikacji miejskiej. Policja apeluje, aby natychmiast powiadamiać ośrodek pomocy społecznej, policję lub straż miejską, gdy zauważymy bezdomnego, przebywającego w naszym najbliższym otoczeniu. Wystarczy zadzwonić pod numer 112. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.