W ubiegłym roku projekt przebudowy schodów widokowych wraz z zagospodarowaniem skarpy przy ulicy Górnej zyskał poparcie słupszczan w ramach programu „Nasza wspólna przestrzeń”. Zdobył prawie tysiąc głosów i zakwalifikował się do realizacji. Jednak okoliczni mieszkańcy sprzeciwiają się koncepcji urządzenia tego terenu w sposób, jaki został zaproponowany. Nie chcą tarasów i miejsc widokowych. W tej sprawie do Rady Miejskiej w Słupsku wystosowali petycję.
.
Projekt zagospodarowania terenu wokół schodów betonowych przy ulicy Górnej zgłoszony został do programu „Nasza wspólna przestrzeń”. Mimo prawie tysiąca głosów oddanych w mieście na realizację tego zadania nie zyskało ono akceptacji okolicznych mieszkańców, którzy protestują przeciwko koncepcji budowy tarasów i miejsc widokowych. Ich zdaniem projekt w zaprezentowanym zakresie przyniósłby więcej szkody niż pożytku, ponieważ już teraz jest to miejsce mało kulturalnych spotkań towarzyskich, a poprawa infrastruktury w zakresie proponowanym przez urzędników przyciągałaby tylko kolejnych amatorów wieczornych libacji.
.
Mieszkańcy dostrzegają potrzebę remontu i całodobowego oświetlenia schodów stanowiących piesze połączenie pomiędzy ulicą Górną a ulicą Brzozową, natomiast sprzeciw obejmuje sygnalizowany zamiar ingerencji w strefę zieleni na skarpie i utworzenia tam tarasów oraz miejsc widokowych z ławkami i leżakami.
.
Nieco ponad sześćset osób w listopadzie ubiegłego roku podpisało w tej sprawie oświadczenia, przekazane władzom miasta, ale – podnoszą mieszkańcy osiedla – do tej pory nie ma na nie odpowiedzi. Dlatego pod koniec kwietnia br. zdecydowali się oni złożyć petycję do Rady Miejskiej w Słupsku, wnosząc o ustosunkowanie się do ich sprzeciwu.
.
Nowe rozstrzygnięcia w zakresie projektu zapowiadały już jednak wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku. Dokument taki zamieszczony został na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Słupsku i Zarządu Infrastruktury Miejskiej. Z jego treści wynika, że niektóre uwagi zgłaszane przez mieszkańców zostały w całości bądź częściowo uwzględnione.
.
Wskazywane przez mieszkańców punkty widokowe w opinii urzędników nie oznaczają nadwieszanych konstrukcji wchodzących w skarpę – co czytamy w raporcie z konsultacji – a jedynie wygospodarowane niewielkie przestrzenie utwardzone w miejscach naturalnej ekspozycji panoramy miasta. Co ważne, ich realizacja nie będzie wiązać się z wycinką drzew ani ingerencją w strukturę skarpy. Uwzględniając uwagi mieszkańców, z projektu znikną leżaki, natomiast pozostawione zostaną ławki.
.
Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania „Górna” działkę stanowią „tereny zieleni leśno-parkowej, dla której jako funkcję towarzyszącą przeznaczeniu podstawowemu ustalono zagospodarowanie rekreacyjno-wypoczynkowe, w tym szczególnie ogólnodostępne: rekreacyjne ciągi piesze. Jako elementy zagospodarowania przestrzennego, które wymagają ochrony, wskazano w planie istniejące i potencjalne powiązania widokowe, kierowane na rozmaite elementy krajobrazu, nie tylko obszaru objętego planem, ale również na elementy poza nim, a znajdujące się w jego przestrzeni widokowej. Stąd w projekcie przebudowy znalazły się miejsca opisane jako punkty widokowe”.
.
Przytaczane przez mieszkańców opinie o tym miejscu jako „imprezowni” zdaniem urzędników – odwrotnie – przekonują wręcz o pilnej konieczności zagospodarowania terenu. Dlatego w ramach planowanej inwestycji wytyczone mają być alejki służące uporządkowaniu ruchu pieszego i rowerowego, i pojawi się oświetlenie parkowe, a po uzupełnieniu dokumentacji – monitoring wizyjny obejmujący cały teren modernizowanego obszaru.
.
Czy projekt przedstawiony w toku konsultacji społecznych, z uwzględnionymi bądź tylko częściowo uwzględnionymi uwagami mieszkańców stanowi ostateczny dokument, czy też możliwe są jeszcze jego korekty?
.
– Dokumentacja została zaprojektowana w takim zakresie, jak to wynika ze stanowiska wyrażonego w raporcie z konsultacji społecznych – mówi dyrektor ZIM Tomasz Orłowski. – Jest jeszcze kwestia, w jakim zakresie będzie to skierowane do realizacji, ale na ten moment mamy to zaprojektowane tak, jak jest w raporcie.
.
Na rozpatrzenie petycji mieszkańców Rada Miejska w Słupsku ma czas nie dłuższy niż trzy miesiące od dnia złożenia tego dokumentu. Projekt przebudowy schodów widokowych wraz z zagospodarowaniem skarpy widokowej wzdłuż ulicy Górnej stanowi jedno z zadań dofinansowanych w ramach rekompensat za tarczę antyrakietową. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek