K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nie oceniaj, pomóż

0

W niedzielne popołudnie w Kluboksięgani Cepelin Books odbyło się spotkanie autorskie z suicydologiem Halszką Witkowską, autorką między innymi ostatnio wydanej książki „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”. Temat wydarzenie spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Rozmowy o samobójstwach nie należą do łatwych. Trudno jest w nich znaleźć odpowiedni język, szczególnie gdy mowa jest o aspektach psychologicznych i społecznych. Pod tym względem akty samobójcze wymykają się jakiejkolwiek klasyfikacji. Każdy jest silnie zindywidualizowany i tak trzeba na nie spoglądać. Halszka Witkowska zaznaczyła to już na wstępie, podając jako przykład początki zainteresowania tematem, a te wiązały się z badaniem autentycznych listów pozostawionych przez osoby, które odebrały sobie życie.

W trakcie rozmowy prowadzonej przez Martę Annę Sałapatę z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Pomorskiego poruszonych zostało wiele wątków. Była więc mowa o przyczynach i skutkach samobójstw, roli bliskich i środowiska, zagrożonych grupach zawodowych, nie pominięto też niedoszacowanych statystyk zarówno aktów samobójczych, jak i ich prób. Ważną też była próba obalenia niemal powszechnych mitów dotyczących osób, które targnęły się na swoje życie, czyli traktowania ich jak egoistów nieliczących się z uczuciami innych. Najważniejsze wątki dotyczyły jednak prewencji i rodzajów reakcji w sytuacjach kryzysowych. W wypowiedziach H. Witkowskiej znalazło się wiele przykładów zarówno pozytywnych, jak i negatywnych zachowań osób, które zetknęły się z ludźmi dotkniętymi traumą samobójczą. Jej autorstwa jest swoisty katalog pierwszej pomocy emocjonalnej dla osoby w kryzysie samobójczym. Otwiera on jej ostatnią książkę zatytułowaną „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”.

Rozwijając twierdzenie o konieczności prowadzenia rozmów na te tematy Halszka Witkowska zwróciła też uwagę na niepoślednią rolę mediów – tak w prewencji, jak i w pisaniu o próbach lub dokonanych już aktach samobójczych. Podkreśliła, że nie służy temu język sensacji. Duży znak zapytania postawiła też po pytaniu o powszechnie przejawianą skłonność do powierzchownych ocen i sądów. Szeroko pojętej pomocy, prewencji powinien służyć wspólny front środowisk takich jak szkolne, uczelniane, środowiskowe czy medialne. Krokiem w tę stronę, oprócz licznych spotkań, wydawanych podręczników dotyczących zachowań w sytuacjach kryzysowych są także webinaria. Najbliższy bezpłatny webinar zatytułowany „Rola dziennikarzy w zapobieganiu zachowaniom samobójczym” odbędzie się online 16 czerwca o godzinie 13, na platformie ClickMeeting. Link do zapisów można znaleźć na stronie Życie Warte Jest Rozmowy (https://zwjr.pl). (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.