Mimo licznych kampanii informacyjnych w mediach o metodach stosowanych przez oszustów celu wyłudzenia pieniędzy od seniorów i policyjnych działań edukacyjnych wciąż dochodzi do tego typu zdarzeń. Oszustwa „na wnuczka” to wyjątkowo cyniczne praktyki przestępców, niestety wciąż wiele starszych osób daje się nabrać na wyreżyserowane przedstawienia i traci swoje oszczędności. Tym razem 21 tysięcy złotych przekazała oszustom 85-letnia seniorka, która była przekonana, że pomaga swojej wnuczce.
.
Metoda „na wnuczka” wciąż okazuje się skutecznym narzędziem przestępców, którzy chcą wyłudzić pieniądze od seniorów. Bez skrupułów wykorzystują ich łatwowierność i chęć pomagania. Dzięki konsekwentnie prowadzonym przez policję działaniom profilaktycznym, informacjom przekazywanym m.in. w kościołach podczas ogłoszeń parafialnych czy akcjom medialnym wielu seniorów nabywa ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, przerywając połączenia telefoniczne i dzwoniąc pod numer 112, jednak nadal wciąż dochodzi do wyłudzeń. Seniorzy, którzy dają wiarę rzekomym wnukom, policjantom, prokuratorom, pracownikom banków i przedstawicielom instytucji publicznych niestety tracą zazwyczaj swoje pieniądze.
.
Tym razem ofiarą wyłudzenia metodą „na wypadek” padła w tym tygodniu 85-letnia mieszkanka Słupska.
.
– Seniorka odebrała telefon od mężczyzny, który poinformował, że jej wnuczka spowodowała poważny wypadek i aby nie trafiła do policyjnego aresztu, konieczne jest wypłacenie odszkodowania osobie pokrzywdzonej w zdarzeniu. Mężczyzna zażądał od słupszczanki bardzo dużej sumy pieniędzy, jednak kiedy usłyszał, że kobieta nie dysponuje taką kwotą, zgodził na się 21 tysięcy złotych, które 85-latka posiadała w domu. Przekazał także dokładne instrukcje dotyczące odbioru pieniędzy, do których kobieta miała się bezwzględnie stosować. Po jakimś czasie do drzwi seniorki zapukała kobieta, która odebrała kopertę z gotówką. Po przekazaniu pieniędzy słupszczanka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów i poinformowała policjantów, którzy ustalają dokładne okoliczności oraz sprawców tego przestępstwa – informuje mł. asp. Jakub Bagiński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.
.
Policjanci apelują do osób starszych, aby nigdy nie przekazywali pieniędzy osobom, których nie znają, bez względu na to, za kogo się podają. Jeśli zadzwoni osoba zainteresowana oszczędnościami seniorów, natychmiast należy zakończyć rozmowę i najlepiej z innego telefonu zadzwonić pod numer alarmowy 112. (jwb)