K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pylony informacji

0

– To, co nas raduje, to to, że słupskie bulwary są bardzo wysoko notowane w różnych konkursach zewnętrznych, obiektywnych, oceniających zrewitalizowaną przestrzeń. Raduje nas też duża liczba mieszkańców obecnych w tym miejscu i aktywnych. Natomiast martwi zawsze to, że śmiecimy i nie szanujemy tej przestrzeni – mówi prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Aby przypominać o zachowaniu porządku na bulwarach i informować, co gdzie się znajduje, powstały trzy pylony informacyjne, stojące w newralgicznych punktach zrewitalizowanej przestrzeni miejskiej.
.
Urzędnicy ratusza podkreślają, że bulwary nad Słupią to przykład jednego z najlepszych projektów tworzących wizerunek miasta. Ma to potwierdzać przeprowadzone w 2022 roku badanie przestrzeni publicznych w województwie pomorskim. Dotyczyło ono zastosowanych w ostatnich 20 latach rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, wdrożonych w ramach wybranych przedsięwzięć infrastrukturalnych, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Na uzyskanie tak wysokiej oceny słupskich bulwarów złożyło się m.in. zachowanie spójności stylistycznej i materiałowej wszystkich elementów ich wyposażenia.
.
Niestety nie zawsze użytkownicy nowej infrastruktury potrafią z niej właściwie korzystać. Na trasach spacerowych nierzadko widać śmieci, które nie trafiają do koszy, a na balustradach i murach pojawiają się wykwity „twórczości” ulicznych bazgraczy. Pylony informacyjne, które stanęły właśnie w trzech newralgicznych miejscach na bulwarach, mają orientować użytkowników zrewitalizowanego terenu w jego topografii i zachęcać do dbałości o wspólne dobro. Jedna strona pylonu to mapa, która ułatwi turystom i mieszkańcom poruszanie się po nadrzecznych ścieżkach i wskaże lokalizacje poszczególnych obiektów, w tym np. toalet miejskich, druga to graficzna zachęta do utrzymania porządku.
.
– Pylony już są zainstalowane. Jeden stanął od strony wejścia do parku Pianistyki Polskiej, drugi przy najszerszej kładce obok MDK-u, trzeci natomiast od strony Zamku Książąt Pomorskich. Nie chcemy pouczać, tylko proponujemy: dbajmy o nasze bulwary – mówi prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Podkreślamy to poczucie wspólnotowości: nie „dbaj”, bo ja nie wskazuję palcem, co ktoś ma robić, tylko ja też mam to robić, więc: „dbajmy”. Wyrzucajmy śmieci do kosza, puste butelki zabierajmy ze sobą lub wyrzucajmy do kosza. Kolejna grafika mówi: przestrzeń jest naszym wspólnym dobrem – tu segregacja odpadów, w tym przedstawienie kolorów pojemników. Proponujemy: nie zadeptujmy zieleni, sprzątajmy po naszych pupilach. Te pylony to zbiór podstawowych informacji i zachęt do działania na rzecz natury. Dbajmy o naszą wspólną przestrzeń.
.
Warto przy okazji odnotować, że w mieście trwają aktualnie prace nad wytycznymi do projektowania przestrzeni publicznych. Dokument zawierać będzie wskazania projektowe i kryteria, jakimi powinni kierować się zamawiający, projektanci, architekci i wykonawcy podczas planowania i realizacji inwestycji dotyczących przestrzeni publicznych ze wskazaniem przykładowych elementów dla nowo powstających, zmienianych i rewitalizowanych przestrzeni.
.
– W zasadzie kończymy już opracowanie inwentaryzacji większości elementów, takich jak: ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, latarnie, tablice informacyjne, pylony. Na podstawie analizy tej inwentaryzacji opracujemy wytyczne, które będą obowiązywały projektantów projektujących na terenie miasta i które stanowić będą wskazówkę dla innych projektantów projektujących na terenach prywatnych, ale dostępnych i widocznych z przestrzeni publicznych – mówi arch. Beata Samborska z Wydziału Planowania Przestrzennego w Słupsku. – Ten dokument poddany zostanie konsultacjom społecznym za 2-3 tygodnie.
.
Standardy dotyczące tzw. mebli miejskich opracowane zostaną przez Wydział Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Słupsku. Dzięki tym działaniom ujednolicona zostanie stylistyka tego typu obiektów. Elementy, które w przyszłości pojawią się na bulwarach, będą już spójne z istniejącą małą architekturą stylistycznie, kolorystycznie i materiałowo, harmonijnie się z nią komponując.
.
Myślą przewodnią powstającego opracowania jest nadanie odpowiedniego charakteru i wysokiej jakości ogólnodostępnym przestrzeniom w Słupsku, dzięki wypracowaniu rozwiązań łączących estetykę i komfort użytkowania. Chodzi także o sprecyzowanie zasad, które ograniczą różnorodność stosowanych rozwiązań i wyeliminują przypadkowy dobór mebli miejskich w nowych projektach. Standardy zostaną przyjęte zarządzeniem prezydenta. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.