Tylko w tym roku do oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Pomorzu wpłynęło 380 wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, nazywane często „Mama 4 plus” – informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS Krzysztof Cieszyński. W całym kraju liczba wniosków, które wpłynęły w tym czasie, przekroczyła 5 tysięcy.
.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2023 roku już ponad 5 tysięcy osób złożyło wnioski o świadczenie „Mama 4 plus”. Są to głównie matki, ale w wyjątkowych sytuacjach pieniądze otrzymują także ojcowie.
.
Program „Mama 4+” funkcjonuje od 2019 roku.
.
– Aby otrzymać świadczenie, trzeba ukończyć powszechny wiek emerytalny, 60 lat w wypadku kobiet i 65 w wypadku mężczyzn, trzeba urodzić i wychować lub wychować co najmniej czworo dzieci i nie posiadać niezbędnych środków do życia – mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. – Świadczenie przysługuje również ojcom w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dzieci lub gdy zaprzestała ich wychowania.
.
Wysokość świadczenia wynosi maksymalnie 1.588,44 zł brutto, czyli tyle samo, ile minimalna gwarantowana emerytura. Jeśli osoba, która ubiega się o świadczenie, ma dochód, to jego kwota zostanie dopełniona do kwoty 1.588,44 zł.
.
Rzecznik prasowy Krzysztof Cieszyński informuje, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznawane jest tylko na wniosek osoby zainteresowanej. Specjalny formularz ERSU można pobrać ze strony zus.pl, ale i dostępny jest on w każdej placówce ZUS. Do wniosku należy dołączyć oświadczenia o numerach PESEL dzieci, o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, oświadczenie w sprawie świadczenie pielęgnacyjnego, a także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia. (opr. jwb)