Od kilku miesięcy na frontowej elewacji Urzędu Miejskiego w Słupsku brakowało historycznego herbu, który został zdjęty i poddany konserwacji w krakowskiej pracowni dzieł sztuki. Zabytkowy obiekt to szklana mozaika, która ze względu na zły stan techniczny wymagała pilnych prac renowacyjnych, niemożliwych do przeprowadzenia na miejscu. Wczoraj wizerunek gryfa powrócił na szczyt ratusza.
.
Początkowo renowacja herbu, który zdobi Urząd Miejski w Słupsku, planowana była do wykonania w 2021 roku, kiedy prowadzone były prace rewitalizacyjne frontowej elewacji ratusza. Wtedy okazało się jednak, że stan techniczny obiektu ze względu odspoinowanie części elementów szklanej mozaiki jest na tyle zły, że zaniechano czynności naprawczych na miejscu i po zabezpieczeniu całości zdecydowano o transferze do specjalistycznej pracowni dzieł sztuki w Krakowie.
.
Niełatwego zadania renowacyjno-konserwatorskiego podjęło się Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kon-Takt”, działające przy Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace prowadzili uznani konserwatorzy dr Dorota Białek-Kostecka i dr Marcin Błaszczyk w porozumieniu z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Wcześniej wykonany został raport z badań fizykochemicznych oraz testów aplikacyjnych potrzebny w celu określenia sposobu konserwacji, technologii przeniesienia mozaiki i przygotowania podłoża.
.
Efekt skomplikowanego procesu renowacyjnego można od wczoraj podziwiać już w Słupsku. W niszy frontowej elewacji ratusza znów pojawił się zabytkowy herb miasta. (jwb, fot. Rewitalizacja Słupsk, facebook.com)