Pomorski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację o wzroście liczby zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W 2023 r. pomorscy lekarze wystawili ich blisko 96,7 tys. To o 16 tys. więcej niż rok wcześniej.
– Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne i powinno być traktowane z odpowiednią troską – podkreśla Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku. – Wzrost liczby zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania jest sygnałem, że musimy zwracać większą uwagę na te schorzenia i zapewnić odpowiednie wsparcie i opiekę osobom, które cierpią z ich powodu.
W ubiegłym roku pomorskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odnotowały prawie 96,7 tysiąca zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W 2022 r. takich zwolnień było 81 tys. Ta wysoka liczba przekłada się na więcej dni absencji chorobowej. W 2023 r. z tytułu zaburzeń psychicznych mieszkańcy Pomorza spędzili na zwolnieniach lekarskich ponad 1,8 mln dni, podczas gdy w 2022 r. było to na 1,6 mln dni.
– W kategorii zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania mieści się sto różnych jednostek chorobowych – informuje gdański rzecznik ZUS. – W 2023 roku najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich na Pomorzu z tej grupy była reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. Lekarze wystawili ich ponad 34 tysiące. Kolejne były epizody depresyjne – 19,6 tys. zaświadczeń i inne zaburzenia lękowe – 15,6 tys. zaświadczeń. Pierwszą piątkę zamykało 8,8 tys. zwolnień z powodu nawracających zaburzeń depresyjnych i 4,3 tys. zwolnień, których przyczyną były zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu. Duża liczba zwolnień z powodu tych schorzeń spowodowała, że dominują one także jeśli chodzi o liczbę dni nieobecności w pracy. Najwięcej ich było z powodu reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, bo prawie 638 tysięcy.
W minionym roku na Pomorzu lekarze najwięcej zaświadczeń lekarskich z powodu chorób z kategorii zburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wystawili w październiku, marcu i listopadzie – odpowiednio 8.762, 8.623 i 8.542. Najmniej w kwietniu, bo 7.490.
Z punktu widzenia ZUS bardzo ważne są edukacja społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego i dostęp do skutecznej terapii. To może pomóc w zmniejszeniu liczby zwolnień lekarskich oraz poprawić jakość życia osób dotkniętych tymi schorzeniami. Z punktu widzenia chorych największą barierą pozostaje szybki dostęp do specjalistycznej terapii. W kolejkach oczekują miesiącami. (opr. rkh)