Rok 2023 obfitował w wiele inwestycji realizowanych w Słupsku przez prywatnych przedsiębiorców. – To bardzo cieszy, bo nie tylko urząd miejski ze swoimi jednostkami realizuje zadania zmiany oblicza miasta, ale i w bardzo dużym stopniu właśnie przedsiębiorcy – mówi prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Głównie chodzi o budownictwo mieszkaniowe. W minionym roku rozpoczęto 270 budów i zakończono 137. Przybyło 806 lokali mieszkalnych.
.
Słupsk się zmienia, przybywa jednorodzinnych i wielorodzinnych budynków mieszkalnych, rozrastają się dzielnice. Centrum poddawane jest architektonicznemu liftingowi. To nie tylko rewitalizacja kamienic, które eksponują historyczny detal i cieszą oko nowym wizerunkiem, to plomby architektoniczne jako element spajający zdekomponowaną zabudowę śródmiejską, a także obiekty na nowo tworzące pierzeję ulic, co wszystko razem w efekcie w sposób diametralny potrafi zmienić wygląd miasta.
.
Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka informuje, że w roku 2023 roku w Słupsku prowadzonych było bardzo dużo inwestycji budowlanych, których inwestorami byli prywatni przedsiębiorcy. Dane dotyczą budownictwa mieszkaniowego.
.
– W 2023 roku rozpoczęto na terenie naszego miasta 270 inwestycji budowlanych, a zakończono 137 budów. Chyba zawsze cieszy, jeśli nowe budynki powstają w pierzei ulic i stanowią plomby, które zapełniają miasto, szczególnie w śródmieściu. Te budowle najczęściej są na tyle atrakcyjne, że albo się wpisują w istniejącą zabudowę, albo ją nawet ożywiają – mówi prezydent Słupska. – Łącznie w 2023 roku oddano 153 budynki mieszkalne, tj. o przeszło 100 procent więcej niż wcześniej, w 2022 roku, a to oznacza dokładnie 15 budynków wielorodzinnych i 138 jednorodzinnych, w tym 64 tzw. dwulokalowe. Widzimy to na mapie Słupska, szczególnie także na jego obrzeżach – ulicy Zaborowskiej, osiedlu Hubalczyków czy osiedlu Owocowa. I to cieszy, że miasto w ten sposób się rozwija, bo to także efekty dla przedsiębiorców. Mam też wciąż nadzieję, że do Słupska dzięki temu przyjedzie więcej osób.
.
W sumie w roku ubiegłym w mieście przybyło 806 lokali mieszkalnych – w tym 20 mieszkań indywidualnych, 57 komunalnych i 786 wybudowanych na sprzedaż przez 10 spółek prywatnych. Dla porównania w roku 2022 wybudowano takich mieszkań 355.
.
– Budujemy, rozwijamy się i rzeczywiście jest to widoczne. Mnie bardzo cieszy przede wszystkim to, że w takich zapomnianych kiedyś terenach, jak chociażby przy ulicy Kniaziewicza, pojawiają się nowe budynki. I mam nadzieję, że na rogu Westerplatte i Kniaziewicza, to teren powojskowy w prywatnych rękach, także z czasem takie obiekty powstaną. Ciągle przy tym czekamy na deklaracje tych, którzy mają w swoich rękach tereny prywatne, ale wciąż nie są one wykorzystywane. Myślę chociażby o kwartale Krzywoustego i Grottgera – mówi prezydent miasta. – Z inwestycją tych prywatnych właścicieli, niestety to powiem, wiążemy także konieczny remont ulicy Grottgera, ale dopóki tej inwestycji nie rozpoczną, ta ulica, łatana, nie będzie mogła być zrealizowana. Zresztą w pakiecie mieliśmy, że to właśnie ci inwestorzy będą ją generalnie remontować. Kontakt z nimi jest, ale ostatecznej decyzji, kiedy wejdą na plac budowy, nie ma.
.
Prezydent dodaje, że mieszkańcy, widząc niewykorzystane tereny, sądzą czasami, że za taki stan rzeczy odpowiada urząd miejski, który nic nie robi. „Nie. My działki miejskie, które mamy, wszystkie powoli już zagospodarowujemy”. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek