Po robotycznych operacjach urologicznych i chirurgicznych z zakresu raka jelita grubego przyszedł czas na ginekologię. W słupskim szpitalu właśnie zoperowano w asyście robota da Vinci Xi dwie pacjentki z rakiem trzonu macicy.
.
Robot da Vinci Xi rozpoczął pracę na bloku operacyjnym szpitala w styczniu tego roku. Urolodzy i chirurdzy wykonali z jego pomocą już kilkadziesiąt zabiegów. Teraz posłużył on do ratowania zdrowia pań, które cierpią z powodu raka trzonu macicy. Za konsolą robota usiadł specjalista ginekologii onkologicznej, dr n. med. Adam Cieminski. Mentorem, który czuwał nad przebiegiem operacji był dr n. med. Błażej Nowakowski z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
.
– Tym samym nastąpił przełom w leczeniu raka trzonu macicy w naszym szpitalu. Weszliśmy do wąskiego grona ośrodków w Polsce, które leczą kobiety w ten sposób – nie ukrywa satysfakcji dr n. med. Roman Łabędź, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Taka operacja to ogromnie trudna, wielogodzinna praca dla operatora. Ale gwarantuje precyzję, pracę na tkankach w dużym powiększeniu. Najwięcej zalet ma jednak dla pacjenta, następnego dnia po operacji pacjentka wstała z łóżka, ma tylko cztery małe nacięcia na brzuchu i chodzi.
.
Dr Łabędź podkreśla, że użycie robota w tego rodzaju zabiegach ginekologicznych jest bardzo pożądane.
.
– Pacjentki z rakiem trzonu macicy to bardzo często panie obciążone jednocześnie cukrzycą i otyłością. Tradycyjna operacja wiąże się z cieciem powłok brzusznych, które potem z trudnością się goją. Po zbiegu w asyście robota nie istnieje zjawisko powikłań w gojeniu się ran. Pacjentka szybko wraca do aktywności.
.
Zabiegi obu pacjentek przebiegły pomyślnie, natomiast w kolejce na następne operacje z użyciem robota czeka już 11 następnych pań z rakiem trzonu macicy.
.
– To rzeczywiście kolejny przełom jaki dokonał się na bloku operacyjnym naszego szpitala w tym roku – mówi Andrzej Sapiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. – Robot da Vinci pracuje u nas już pełną parą. Mamy wyszkolony, certyfikowany personel i cieszymy się, że możemy zaoferować nowoczesne leczenie naszym pacjentom.
.
Operacje w asyście robota wykonywane w słupskim szpitalu finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
.
– Dążymy do tego, aby zabiegów małoinwazyjnych było jak najwięcej. Laparoskopia i robotyka to priorytet w operacjach w naszym szpitalu – mówi Anetta Barna-Feszak, wiceprezes szpitala. (źródło: WSS w Słupsku)