Manewry Ratownicze organizowane przez Uniwersytet Pomorski w Słupsku to impreza cykliczna, która co roku integruje studentów różnych uczelni oraz służby ratunkowe. W minioną sobotę, 8 czerwca, ćwiczenia sprawdzające i doskonalące umiejętności osób kształcących się na kierunkach ratownictwa medycznego odbyły się już po raz 11. Symulacje medyczne prowadzone były w Ustce na plaży wschodniej oraz w wodzie.
.
Manewry są cyklicznie powtarzającym się przedsięwzięciem, mającym na celu sprawdzenie kompetencji studentów ratownictwa medycznego oraz będącym podsumowaniem wiedzy i umiejętności z zakresu medycznych czynności ratunkowych zdobytych podczas roku akademickiego. W tym roku podobnie jak i w ubiegłych udział w ćwiczeniach wzięli studenci trzech uczelni: Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Zadania, jakie podejmowali na usteckiej plaży i w morzu, wiązały się z zagrożeniami zdrowia i ratowaniem życia ludzkiego.
.
Sprawdzian wiedzy i umiejętności młodych adeptów ratownictwa odbył się w minioną sobotę, 8 czerwca, i prowadzony był w 15 stacjach tematycznych. W programie zadań do wykonania znalazły się m.in. wyciąganie topielca z wody czy ratowanie człowieka na plaży z zawałem serca, a także ratowanie osoby porażonej piorunem oraz prowadzenie resuscytacji noworodka, który urodził się na plaży. Działania polegały na ewakuacji poszkodowanego z miejsca zagrożenia, rozpoznaniu stanu zagrożenia życia i wdrożeniu interwencji ratujących życie.
.
XI Manewry Ratownicze zorganizowane zostały przez Instytut Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku oraz SKN RAT-UP przy współpracy z Uniwersytetem Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i słupskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Symulowane sytuacje w realnych warunkach to doskonała okazja do sprawdzenia wiedzy teoretycznej w praktyce i doskonalenia zdobytych w czasie roku akademickiego umiejętności, a także wymiany doświadczeń pomiędzy studentami trzech uczelni.
.
Corocznie organizowane ćwiczenia w terenie to rzadka okazja przyjrzenia się pracy ratowników w ekstremalnych sytuacjach, z wykorzystaniem sprzętu, który dzięki swojej klasie pozwala poprzez symulację na odwzorowanie wielu stanów zagrożenia życia. (jwb)