Zamknięty został już nabór wniosków do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2025. Mieszkańcy zgłosili aż 63 projekty społeczne i inwestycyjne. Przyszłoroczna pula środków jest rekordowa i wynosi 3.870.000 złotych. Na przełomie września i października br. mieszkańcy w głosowaniu wyłonią zadania do realizacji w ramach SBO.
.
– Aż 63 zadania zgłosili mieszkańcy do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. To prawie rekordowa liczba, bo na przestrzeni lat w historii SBO tylko raz było ich powyżej 60 – w ubiegłym roku. W kategorii „Aktywny Słupsk”, czyli w projektach społecznych, znalazły się 32 zadania. W kategorii „Aktywne szkoły” jest ich 7. W kategorii „Przyjazne osiedle” zgłoszonych zostało 17 projektów, przy czym w okręgu nr 1 są 3 zadania, w okręgu nr 2 jest 6 zadań, w okręgu nr 3 – 1 zadanie i w okręgu nr 4 – 7 zadań. Z kolei w kategorii „Wspólna sprawa”, czyli w projektach infrastrukturalnych ogólnomiejskich, znalazło się ich aż 7 – to rekordowa liczba, co wiąże się także z tym, że zwiększyliśmy środki na poszczególne zadania – informuje Beata Macedońska, dyrektor Wydziału Współpracy, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Nie mogę jeszcze powiedzieć, czego dotyczą zgłoszone zadania, bo przed nami cała pula wydarzeń związanych chociażby z tym, że formalnie i merytorycznie musimy wnioski ocenić i dopiero wtedy, około września, poinformujemy o wynikach, ile z nich zostało zakwalifikowanych do głosowania.
.
Zgłaszanie zadań do SBO odbywało się w terminie od 27 maja do 14 czerwca, natomiast do końca sierpnia zakończony zostanie etap ich weryfikacji formalnej i merytorycznej. Głosowanie zaplanowano od 30 września do 20 października, a jego wyniki poznamy 31 października.
.
W edycji 2025 mieszkańcy zdecydują o rozdysponowaniu rekordowej kwoty w historii SBO – 3.870.000 złotych podzielonych na cztery kategorie:
.
– zadania infrastrukturalne ogólnomiejskie – 1.200.000 złotych, maksymalna wartość zadania 1.200.000 złotych,
– zadania infrastrukturalne lokalne – 1.920.000 złotych, wartość maksymalna zadania 480.000 złotych,
– zadania infrastrukturalne dedykowane szkołom – 250.000 złotych, wartość maksymalna zadania 250.000 złotych,
– zadania społeczne – 500.000 złotych, wartość maksymalna zadania 150.000 złotych.
.
Prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka, odnosząc się do idei budżetu obywatelskiego, podkreśla, że rola samych mieszkańców w procesie realizacji zadań SBO powinna być większa niż ograniczona wyłącznie do zgłoszenia pomysłu i zebrania odpowiedniej liczby głosów.
.
– Czego mi brakuje? Żeby to mieszkańcy byli potem gospodarzami tych miejsc, a nie jedynie oglądali się na innych, bo coś musi być posprzątane czy naprawione. Budżet będzie wtedy obywatelski, kiedy nie tylko zbierzemy głosy, ale i kiedy naprawdę będziemy odpowiedzialni za miejsce, które zostało stworzone z naszych wspólnych środków. Kwota na ten budżet wynosi teraz prawie 4 miliony złotych, jest naprawdę znacząca. Tych pieniędzy do mieszkańców pójdzie więc sporo. Ale jedyne, o co czasami proszę, to abyśmy dbali o porządek, byśmy nie śmiecili, nie niszczyli, nie psuli. A jak się jednak coś zepsuje, to żebyśmy w ramach naszej aktywności czasami naprawili. To nie są wielkie rzeczy, to jest możliwe. Aktywność mieszkańców nie może skończyć się na oddaniu głosu, bo to nie jest aktywność wystarczająca. Jak to zrobić? Myślę, że będziemy musieli nad tym jeszcze pracować – mówi prezydent Słupska.
.
Budżet obywatelski jako narzędzie partycypacji społecznej stwarza możliwość realnego wpływu mieszkańców na jakość życia w mieście i funkcjonowanie najbliższego otoczenia.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek