W pierwszym kwartale bieżącego roku most Łabędzi na rzece Słupi w Słupsku został zdemontowany, a elementy stalowe jego konstrukcji trafiły do wytwórni w celu oczyszczenia, uzupełnienia braków i zakonserwowania. Zabytkowa przeprawa już wkrótce pojawi się z powrotem na przebudowanych przyczółkach. Będzie prezentować się w barwie głębokiej czerwieni.
.
Z mapy słupskich mostów zniknęły w tym roku dwa – Czołgowy i Łabędzi. W wypadku pierwszego – kratownicowej konstrukcji wojskowej Baileya – został na stałe zdemontowany i złożony w częściach na terenie magazynu Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. Być może w przyszłości pojawi się jeszcze szansa na jego wykorzystanie jako kładki rzecznej w innym miejscu. Teraz w pierwotnej lokalizacji mostu budowana jest nowa przeprawa jako element wewnętrznej obwodnicy Słupska, która w przebiegu południowo-wschodnim komunikować będzie ulicę Poznańską z Bohaterów Westerplatte.
.
Drugi z mostów – Łabędzi – to jednoprzęsłowy stalowy obiekt sprzed prawie stu lat. W ubiegłym roku ze względu na bardzo zły stan techniczny został całkowicie wyłączony z ruchu pieszych i rowerzystów. W tym miesiącu – po demontażu i trwających kilka miesięcy pracach remontowych polegających na oczyszczeniu elementów konstrukcji, uzupełnieniu braków oraz zakonserwowaniu – ma powrócić na dawne miejsce, komunikując ulicę Orzeszkowej z Zamiejską.
.
– Przyczółki tego obiektu są już w całości gotowe. W wytwórni, zresztą w Słupsku – co bardzo cenne, że te inwestycje też są realizowane rękoma słupskich przedsiębiorców – trwa uzupełnianie konstrukcji łukowej i w pierwszej połowie lipca nowy czerwony most Łabędzi wróci na swoje miejsce. Przewidujemy, że w połowie lipca zostanie też zabetonowana płyta pomostu, co pozwoli już w sierpniu na udostępnienie pieszym oraz rowerzystom czy innym osobom poruszającym się jednośladami w obu kierunkach całego przebudowanego nowego obiektu – informuje Tomasz Orłowski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.
.
Komunikacja samochodowa nie jest możliwa w wypadku mostu Łabędziego, z którego korzystać będą mogli jedynie piesi i rowerzyści. Funkcję jezdną otrzyma natomiast planowany nowy most, który znajdzie się na północ od mostu Łabędziego, w ciągu Trasy Olimpijskiej, która ma połączyć ulice Bałtycką i Kaszubską.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek