K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nie będzie zmiany granic pomiędzy Słupskiem a gminą Redzikowo

0

30 lipca 2024 roku wydane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy. Ostatecznie potwierdzone zostały sygnalizowane już w projekcie tego rozporządzenia z dnia 9 lipca regulacje dotyczące wniosków Rady Miejskiej w Słupsku, Rady Gminy Redzikowo i Rady Gminy Kobylnica. Granice pomiędzy Słupskiem a gminą Redzikowo pozostaną takie, jakie obowiązują od 2023 roku, natomiast Kobylnica od 1 stycznia 2025 roku stanie się miastem.
.
Nie będzie zmiany granic pomiędzy Słupskiem a gminą Redzikowo – to decyzja Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2024 roku. Miasto wnioskowało o przyłączenie należących do gminy wiejskiej części obszarów obrębów ewidencyjnych Bierkowo, Włynkówko, Siemianice i Strzelino – w sumie około 1920 ha i 5216 mieszkańców. W ramach wcześniejszego wniosku o poszerzenie granic administracyjnych do Słupska od 1 stycznia 2023 roku włączone zostały już tereny inwestycyjne Płaszewko i części sołectw Bierkowo i Strzelino.
.
W uzasadnieniu do rozporządzenia z 30 lipca br., które na swojej stronie opublikowała gmina Redzikowo, zgodzono się z opinią Wojewody Pomorskiego, że obszary przejęte przez miasto w 2023 roku od ówczesnej gminy Słupsk były obszarami niezagospodarowanymi, więc samorząd wszedł w posiadanie rezerwy terenowej na dalszy rozwój inwestycyjny. Jednak „analizując wniosek pod kątem zagospodarowania przestrzennego oraz istniejącego i planowanego układu osadniczego, uwzględniającego więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe, miasto Słupsk nie wykazało, aby wyczerpało swoje możliwości rozwojowe w aktualnych granicach, w szczególności w zakresie terenów włączonych do granic miasta w 2023 roku, oraz że konieczne jest dalsze zwiększanie miasta”.
.
W uzasadnieniu rozporządzenia podkreśla się także, że miasto Słupsk, składając wniosek o poszerzenie granic, powinno wykazać, że w aktualnych granicach, powiększonych w 2023 roku, nie jest w stanie zrealizować swoich potrzeb rozwojowych, a powiązanie wnioskowanych terenów ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych, jest na tyle silne z miastem, że uzasadnia poszerzenie jego granic o te właśnie obszary.
.
Miasto Słupsk wskazywało, że przejęcie wnioskowanych terenów wpłynęłoby pozytywnie na jego strukturę demograficzną. „Należy mieć jednak na uwadze, że zmiana ta mogłaby pociągnąć za sobą dotkliwe straty w strukturze demograficznej gminy Redzikowo, powodując znaczący spadek liczby ludności tej gminy aż o około ¼ – czytamy w uzasadnieniu. – Sam fakt, że tereny objęte wnioskiem są zamieszkane, nie uzasadnia odebrania tych terenów gminie sąsiedniej, aby polepszyć sytuację demograficzną samego miasta. Mając na względzie zmianę granic, która nastąpiła z dniem 1 stycznia 2023 roku, włączenie kolejnych terenów gminy Redzikowo do obszaru miasta Słupska byłoby co najmniej przedwczesne, tym bardziej że od 2022 roku nie zmieniły się okoliczności faktyczne i prawne, które przemawiałyby za koniecznością zmiany, którą Rada Ministrów uznała wówczas za nieuzasadnioną”.
.
Podkreśla się też, że przekazanie w 2023 roku części obszarów gminy Redzikowo na rzecz miasta Słupska miało na celu zapewnienie jego dalszego stabilnego i zrównoważonego rozwoju z równoczesnym uwzględnieniem interesów gminy Redzikowo. „Miasto Słupsk nie wykazało we wniosku, w jaki sposób zamierza wykorzystać tereny przejęte w 2023 roku i dlaczego już teraz konieczne jest dalsze poszerzanie jego granic”.
.
Jednocześnie wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia, że przedmiotowa zmiana dla miasta Słupska oznaczałaby wzrost wpływu z podatków o około 7%, natomiast dla gminy Redzikowo spadek o około 28%. „Z szacunków tych wynika, że sama zmiana dla miasta Słupska przyniosłaby stosunkowo niewielkie korzyści finansowe z tytułu wpływu z podatków, natomiast dla gminy Redzikowo stanowiłaby znaczącą stratę na poziomie niemalże 30%. Wskazać też należy, że miasto Słupsk w swoim wniosku nie uwzględniło dokonanych już przez gminę Redzikowo nakładów finansowych oraz ewentualnych zobowiązań finansowych tej gminy, związanych z terenami objętymi wnioskiem. W związku z powyższym wniosek rekomenduje się do negatywnego rozpatrzenia” – czytamy w uzasadnieniu Rozporządzenia Rady Ministrów.
.
Negatywną decyzję Rada Ministrów podjęła także w odniesieniu do wniosku Rady Gminy Redzikowo, która wnosiła o odzyskanie około 1/3 terenów włączonych z dniem 1 stycznia 2023 roku do miasta Słupska. Chodzi o teren inwestycyjny Płaszewko będący rekompensatą za lokalizację tarczy antyrakietowej w jej granicach i stanowiący bazę podatkową gminy, oraz historyczne cmentarze powiązane z Bierkowem i Kusowem.
.
„Argumentacja przedstawiona przez Radę Gminy Redzikowo jest zrozumiała z punktu widzenia interesu gminy, której obszar zmniejszył się, jednakże nie jest wystarczająca do odebrania miastu Słupsk terenów dopiero co pozyskanych, niezbędnych do zrównoważonego rozwoju i wzmacniania jego potencjału jako ważnego ośrodka na Pomorzu Środkowym. Ponadto niestabilność granic gmin nie jest korzystna ani dla planowanych na danym terenie działań inwestycyjnych, ani też dla
mieszkańców jednostek, których zmiany dotyczą”.
.
Pozytywnie rozpatrzony został natomiast wniosek Rady Gminy Kobylnica o nadanie statusu miasta wsi Kobylnica. Tym samym od 1 stycznia 2025 roku miejscowość ta uzyska prawa miejskie.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.