K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Podwójne zwieńczenie „Muzyki w kościele”

0

W nadchodzący weekend 21-22 września zakończy się organizowany przez Gminę Redzikowo oraz Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Redzikowo cykl „Muzyka w kościele”. W tym roku koncerty odbywały się w Bruskowie Wielkim, Swołowie, Wieszynie i Wrześciu.

W sobotę, 21 września, o godzinie 18 w kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Wieszynie Dumitru Harea oraz Andrij Melnyk przedstawią klasyczne dzieła w transkrypcji na fletnię pana i akordeon.

Dumitru Harea ukończył studia muzyczne Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni pana. Oprócz koncertowania aranżuje muzykę dla różnych zespołów, łącząc fletnię pana z bandurą, organami, orkiestrą kameralną i symfoniczną. Dumitru Harea występuje w krajach Europy i Ameryki.

Andrij Melnyk jest natomiast absolwentem Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. W Polsce mieszka od 2005 roku. Jest inicjatorem i współzałożycielem formacji muzycznych: „Trio Anatevka”, zespołu „Besarabia”, „Art Acoustic Trio”. Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracował z Filharmonią Poznańską, Sudecką, Dolnośląską, Lwowską i Iwano-Frankowską na Ukrainie, Teatrem A. Fredry w Gnieźnie oraz Teatrem Polskim w Szczecinie.

W niedzielę, 22 września, o godzinie 12:15 odbędzie się finałowy koncert w kościele pw. Przemienienia Pańskiego we Wrześciu, gdzie wystąpi trio w składzie Magdalena Maniewska (obój), Małgorzata Lasota (sopran) i Mariusz Ryś (organy).

Mariusz Ryś jest muzykologiem, organistą, dyrygentem, menedżerem kultury. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i prof. Roberta Brodackiego – organy), tam też ukończył studia doktoranckie. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. Ma na swoim koncie liczne koncerty jako solista i kameralista, dokonał nagrań dla radia i telewizji. Jako organista uczestniczył w mszy św. odprawionej przez ojca świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 roku.

Małgorzata Lasota jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego. Debiutowała w Opera Theatre w Louisville (USA) rolą Hrabiny w „Weselu Figara” W.A. Mozarta. W tej samej roli wystąpiła również w Operze Śląskiej w Bytomiu. Ukończyła również wychowanie muzyczne w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz studia podyplomowe w zakresie emisji głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Była nauczycielem akademickim w UMCS w Lublinie, w WSHP w Sandomierzu, w AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także dyrygentem chórów młodzieżowych. Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia im. Jana Kiepury w Sosnowcu, gdzie jest kierownikiem wydziału wokalnego.

Oboistka Magdalena Maniewska jest absolwentką studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem), mistrzowskich studiów podyplomowych w klasie prof. Jerzego Kotyczki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Ma tytuł doktora sztuki. Uczestniczyła w wielu kursach prowadzonych przez polskich i zagranicznych profesorów. Jest założycielką zespołu kameralnego O’Bows Quartet, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Gdańska. Od listopada 2015 roku pracuje na stanowisku I oboistki – solistki Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura Interwencje 2024. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.