K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Trwają obowiązkowe przeglądy instalacji gazowych i kominowych

0

Miasto przypomina o konieczności udostępnienia mieszkań w budynkach komunalnych do przeglądów instalacji i urządzeń gazowych oraz przeglądów kominowych. Kontrole wynikające z przepisów prawa prowadzone są cyklicznie przez cały rok. Jak się okazuje, nie zawsze lokale są dostępne dla osób dokonujących przeglądów, ponieważ niektórzy lokatorzy unikają kontroli.
.
– Każdy budynek mieszkalny powinien być poddany kontroli instalacji kominowej oraz gazowej. Jako Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej zlecamy dokonanie takich przeglądów, bo sami nie posiadamy do nich uprawnień. Jeśli więc chodzi o przewody dymowe, wentylacyjne czy spalinowe, zlecamy to mistrzom kominiarskim, którzy wykonują kontrole cyklicznie przez cały rok, w zależności od jakości zastosowanych przewodów – mówi Grzegorz Kubanek, dyrektor ds. technicznych Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku. – Nierzadko spotykamy się z takimi przypadkami, że ludzie – może to wynikać z niewiedzy – bardzo często zatykają przewody wentylacyjne, uważając, że za bardzo dmucha, jest za zimno i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takich działań. Jeśli w pomieszczeniach funkcjonują urządzenia grzewcze gazowe, może to doprowadzić do zatrucia bądź podtrucia tlenkiem węgla, potocznie nazywanym czadem. Jeśli chodzi o instalacje gazowe, to serwisy wykonywane są przez osoby posiadające do tego stosowne uprawnienia.
.
Zdarza się, że w czasie dokonywania kontroli instalacji w budynkach komunalnych osoby upoważnione nie mogą dostać się do mieszkań ze względu na nieobecność lokatorów. W takich sytuacjach wysyłane są pisemne wezwania do udostępnienia lokalu. Dalsze unikanie kontroli wiąże się z podjęciem czynności zmierzających do pozbawienia lokalu dostępu do paliwa gazowego. Natomiast stałe i uporczywe działanie uniemożliwiające dostęp do mieszkania w celu przeprowadzenia przeglądów uprawnia do rozwiązania umowy najmu, a w konsekwencji wystąpienia do sądu z pozwem o eksmisję z lokalu oraz zawiadomienia odpowiedniego organu nadzoru budowlanego.
.
Aktualnie w wypadku jesiennego przeglądu instalacji gazowych mieszkańcy zobaczą dwa terminy podane w ogłoszeniach, które już pojawiły się m.in. na klatkach schodowych. Proponowane są zarówno godziny do południa, jak i po godzinie 17.
.
– Właścicielem lokali komunalnych jest miasto i ono w dużym stopniu odpowiada także za ich bezpieczne użytkowanie. Ale to bezpieczne użytkowanie będzie wtedy możliwe, kiedy państwo wpuścicie kominiarza albo serwisanta gazowego do mieszkania. Na każdej klatce są ogłoszenia informujące, że ten proces jest realizowany. Jeżeli do południa nie zastaniemy nikogo, to po 17 jest drugi termin. Niestety spotykamy się z tym, że nie chcecie państwo wpuszczać ani serwisu gazowego, ani kominiarzy. Odpowiedzialność zawsze może być tylko po stronie tego, który zahamuje ów proces serwisu – mówi prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Proszę państwa, nikt nie będzie ingerował w wasz mir domowy. Tylko w zakresie niezbędnym.
.
W ciągu pięciu najbliższych lat w Słupsku planowane jest całkowite odejście od ogrzewania węglowego w ramach sieci ciepłowniczej jak również z ogrzewania piecami kaflowymi w lokalach komunalnych. (jwb)
.
Mieszkania prywatne – także podlegają kontroli kominiarskiej i gazowej
.
• W wypadku mieszkań prywatnych takie ogłoszenia pojawiają się, gdzie PGM występuje w imieniu Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej.
• Właściciel lokalu zobowiązany jest zezwalać na wstęp do lokalu na żądanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej, ilekroć jest to niezbędne do współdziałania w ochronie wspólnego dobra i dóbr innych właścicieli.
• Wykonanie kontroli przewodów kominowych oraz instalacji gazowej wraz z urządzeniami gazowymi w budynku i lokalach jest obowiązkiem wspólnoty mieszkaniowej.
• Za odmowę dostępu przez właściciela do jego lokalu Inspekcja Nadzoru Budowlanego może ukarać wspólnotę mieszkaniową grzywną w celu przymuszenia, co skutkować będzie finansowym obciążeniem wszystkich właścicieli – grzywną do wysokości 10.000 złotych.
• Jeżeli w wyznaczonym terminie nie dojdzie do udostępnienia lokalu, kontrolę instalacji gazowej wraz z urządzeniami gazowymi i/lub przewodów kominowych należy przeprowadzić bezzwłocznie we własnym zakresie i na swój koszt, zlecając czynności osobie posiadającej stosowne uprawnienia.
• Protokół z wykonanej kontroli należy dostarczyć do Działu Inwestycyjno-Technicznego PGM Sp. z o.o. w Słupsku przy ulicy Prusa 6 w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od ww. wyznaczonego dnia przeglądu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.